pieniadz.pl

Zarobki w Polsce - warszawiacy dostają najwięcej

środa, 11-12-2013 godz. 16:04

Tagi:
Chociaż zarobki zależą głównie od tego, jakie stanowisko piastujemy oraz w jakiej branży pracujemy, to jednak znaczenie ma także nasze doświadczenie, płeć, jak również region, w którym mieszkamy. Nie od dziś wiadomo, że w województwie mazowieckim sprawy mają się najlepiej. W niektórych miastach trzeba pracować ponad 3 godziny dłużej, by zarobić tyle, co mieszkańcy stolicy na tym samym stanowisku.
Według danych z 2012r., żeby zarobić tyle, co warszawiacy, mieszkańcy Gdańska, Krakowa i Wrocławia musieli pracować o 1 godzinę i 20 minut dłużej. Poznaniacy musieli wykonywać obowiązki służbowe dłużej o 2 godziny, a łodzianie musieli pracować dłużej aż o 3 godziny i 12 minut.

Zdecydowanie najwięcej pracować musi mieszkaniec Opola. Jeśli chce zarobić tyle, co warszawiak, to czeka go praca dłuższa o 10 godzin i 11 minut. Chociaż statystyki te dotyczyły pracowników branży IT, to jednak identyczna sytuacja widoczna była praktycznie we wszystkich innych branżach.

Co ciekawe, mimo, że warszawiacy tak dużo zarabiają, to jednak nie dotyczy to całego województwa – to nie mieszkańcy Mazowsza otrzymują najwyższe zarobki w kraju. Najwyższe wynagrodzenia wypłacane są w województwie pomorskim. W całym regionie Pomorza płace były wyższe średnio o 100zł.

Eksperci dodają przy tym, że łączne wynagrodzenie to coraz częściej nie tyle płaca zasadnicza, co także rosnące premie. Polscy pracodawcy uczą się doceniania podwładnych tak, jak popularne jest to na Zachodzie. W zależności od konkretnego regionu kraju, premie stanowiły średnio od 9% do 15% całego otrzymywanego wynagrodzenia.

Na pierwszym miejscu pod względem wysokości premii znalazła się także Warszawa. To tam premie wynoszą przeciętnie 15%. Identycznie jest jednak w Zielonej Górze i Olsztynie. Najmniejszy był udział premii w ogólnej pensji w Rzeszowie, Lublinie, Kielcach i Białymstoku. We wszystkich tych miejscowościach było to tylko 9%.

Jak nietrudno jest się domyślić, w ubiegłym roku pensje rosły najszybciej w dużych miastach. W miejscowościach o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy złotych mediana wynagrodzeń wynosiła 3565zł. 25% pracowników otrzymywało jednak 5600zł. W miastach, w których żyje ponad 500 tysięcy mieszkańców, mniej więcej 50% osób zarabiało mniej niż 4200zł, a drugie 50% więcej niż 4200zł. Niemniej jednak, 25% pracowników zarabiało 6925zł i więcej.

Oczywiście, duże były różnice w zarobkach mężczyzn i kobiet. Okazało się przy tym, że im większe miasto, tym większe różnice w płacach między osobami odmiennych płci. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że nie licząc Warszawy, w innych dużych miastach kraju pensje były do siebie dość zbliżone.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zarobki w Polsce - warszawiacy dostają najwięcej.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm