pieniadz.pl

Zamoyscy walczą z państwem o dawny majątek

środa, 11-04-2012 godz. 08:08

Zamoyscy, którzy kiedyś byli najbogatszym rodem arystokratycznym w Polsce, walczą ze Skarbem Państwa o utracony majątek. Tymczasem urzędnicy robią wszystko, by nie doszło do jego zwrotu.
Po wielu latach walk sądowych Marcin hr. Zamoyski odzyskał 19 stycznia hektar Ogrodu Saskiego w Warszawie. W akcie notarialnym wymienione zostały dozwolone formy zabudowy - m.in. cukiernie, pergole czy fontanny. Jednak każdy z tych pomysłów musi zostać wcześniej zatwierdzony przez konserwatora zabytków, który nie pozwala nawet na wyłożenie alejek kostką.

Marcin hr. Zamoyski jest prezydentem ZamoÅ›cia od 1990 roku; miasto to przez kilkanaÅ›cie pokoleÅ„ należaÅ‚o do jego rodziny. Z wyksztaÅ‚cenia jest operatorem filmowym. Do rodzinnej miejscowoÅ›ci wróciÅ‚ za namowÄ… ojca Jana Tomasza Zamoyskiego, ostatniego ordynata, który caÅ‚e życie zabiegaÅ‚ o przywrócenie rodzinie dawnej Å›wietnoÅ›ci. ZmarÅ‚ on w 2002 roku liczÄ…c, że jego potomkowie dokoÅ„czÄ… dzieÅ‚o. 

Gra toczy się o potężny majątek - przed wybuchem II wojny światowej ordynacja liczyła bowiem ponad 59 tysięcy hektarów. Na terenach tych znajdowało się wiele dochodowych fabryk i folwarków.

Spadkobiercy zwrócili się w lipcu 2011 roku do wojewody lubelskiej Genowefy Tokarskiej z wnioskiem w sprawie zwrotu majątku przejętego przez państwo po II wojnie; doszło do tego na mocy dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej. Według Zamoyskich Skarb Państwa bezprawnie przejął m.in.: park, stawy, fabrykę mebli, tartak, browar, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, pałacyk, w którym mieściło się biuro zarządu ordynacji, a także pas gruntu z kolejką wąskotorową i rodzinny pałac w Klemensowie.

Jak na razie - w trwajÄ…cej od ponad 20 lat batalii - uzyskali oni jedynie 700 tysiÄ™cy zÅ‚otych odszkodowania za ratusz w Szczebrzeszynie i przejÄ™li wczeÅ›niej wspomnianÄ… część Ogrodu Saskiego. 

Obecnie rodzina Zamoyskich posiada bardzo realne szanse na odzyskanie majątku bez korzystania ze sprzedaży roszczeń. Pojawiły się one po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 roku, które odbiera wojewodom możliwość orzekania, czy nieruchomość ziemska podlegała reformie rolnej, czy też nie.

Zamoyscy przyznają, że nie są w stanie pojąć, dlaczego kolejne rządy III RP doprowadziły dawne dobra ordynacji do stanu gorszego, niż pozostawili komuniści. Jako przykłady wskazują cukrownię w Klemensowie oraz browar i tartak w Zwierzyńcu. Według nich urzędnicy wolą zniszczyć majątek, niż zwrócić go dawnym właścicielom.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zamoyscy walczą z państwem o dawny majątek.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm