pieniadz.pl

Za taką pensję nie utrzymałbyś rodziny

sobota, 23-01-2016 godz. 20:08

Chociaż płaca minimalna obowiązująca obecnie w Polsce, czyli 1850zł brutto nie powala na dostatnie życie, to jednak istnieje szereg krajów, w których nawet przecięta płaca nie jest wystarczająca na wyżywienie kilku osób. Portal MoveHub opublikował listę państw, w których za średnie wynagrodzenie nie da się wyżywić rodziny składającej się z czterech osób.
Niskie pensje i wysokie ceny produktów spożywczych – taka sytuacja sprawia, że ludziom trudno jest się utrzymać. Wielu Polaków twierdzi, że te realia dotyczą również ich samych, jednak portal MoveHub sporządził zestawienie krajów, w których ze średnią pensję nie da się wyżywić czteroosobowej rodziny. Tym bardziej więc nie da się zaspokoić innych potrzeb egzystencjalnych. W których państwach płace są tak niskie, że nie da się za nie kupić żywności wystarczającej rodzicom z dwójką dzieci naw przeżycie jednego miesiąca?

Jak podaje MoveHub, najgorsza sytuacja panuje w Ugandzie, gdzie średnie wynagrodzenie za miesiąc pracy wynosi zaledwie 164,5 dolara. Koszt zakupu żywności na cały miesiąc dla rodziny z dwójką dzieci to aż 275,86% tej kwoty. Na fatalną sytuację kraju wpływa głównie brak stosownej infrastruktury, wysokie koszt energii i wszechobecna korupcja. To one hamują rozwój kraju, który może pochwalić się bogatymi złożami surowców naturalnych, w tym ropy naftowej.

Według serwisu Business Insider, Etiopia jest najszybciej rozwijającym się krajem świata, jednak jej gospodarka opiera się prawie tylko na rolnictwie, którego styl pozostawia wiele do życzenia. Stale nawiedzające kraj susze i brak nowoczesnych metod uprawy sprawiają, że trudno jest tu wyżywić nie tylko rodzinę. Problematyczne jest nawet zarobienie na własną żywność. Średnie zarobki wynoszą tu 236,19 dolarów, w wyżywienie czteroosobowej rodziny stanowi 257,24% tej kwoty. Na skraju ubóstwa żyje tu ok. 40% społeczeństwa.

Tempo wzrostu gospodarczego Kenii jest dobrze oceniane przez ekspertów, jednak nie zmienia to faktu, że w tym typowo rolniczym kraju przeciętna pensja netto wynosi jedyne 279 dolarów. Zakup zapasów pożywienia wystarczających na cały miesiąc dla czteroosobowej rodziny wiąże się natomiast z wydatkiem ponad dwukrotnie wyższym niż średnie zarobki. Dokładniej, jest to 215,04% przeciętnej płcy. Co więcej, niemal 20 mln obywateli jest bezrobotnych, co dodatkowo przyczynia się do faktu, że niemal 50% mieszkańców żyje tu w nędzy.

Fatalna sytuacja w Zimbabwe to efekt wieloletniej i niezwykle wysokiej inflacji. Chociaż wzrost cen został ustabilizowany, to jednak kraj wciąż jeszcze nie poradził sobie z jego ekonomicznymi skutkami. Mieszkańcy zarabiają tu średnio ok. 440 dolarów miesięcznie, a koszt wyżywienia rodziny z dwójką dzieci to 188,8% tej kwoty. W związku z tym, ponad 72% ludzi żyje tu w biedzie.

Chociaż jest to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek, według Business Insider, to jednak miesięczny koszt wyżywienia rodziny z dwójką dzieci w Birmie to 173,83% przeciętnej pensji. Na skraju ubóstwa egzystuje tu ok. 30% społeczeństwa. Istnieje jednak nadzieja na poprawę, ponieważ państwo cieszy się dobrym położeniem, bogactwem surowców naturalnych i zainteresowaniem inwestorów.

Za średnią krajową nie ma szans, by przeżyć w Nepalu. Składa się na to wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest wyjątkowo trudna lokalizacja tego małego kraju. Niesprzyjające warunki klimatyczne sprawiają, że rozwija się tu głównie rolnictwo, a ono nie daje możliwości dostatecznego zarobku dla wszystkich obywateli. Aż 25% mieszkańców żyje tu w ubóstwie. Miesięczny koszt żywności dla czteroosobowej rodziny o ponad 70% przekracza przeciętne zarobki mieszkańców.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Za taką pensję nie utrzymałbyś rodziny.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm