pieniadz.pl

Wyniki II tury wyborów samorządowych. Nie obyło się bez niespodzianek

poniedziałek, 01-12-2014 godz. 09:09

II tura wyborów samorządowych przyniosła kilka niespodzianek. Jedną z największych był ostateczny triumf Hanny Gronkiewicz-Waltz, która mimo nie najlepszych wyników w pierwszym głosowaniu, tym razem bezsprzecznie zajęła fotel prezydenta miasta stołecznego na kolejną kadencję, Według sondażu powyborczego, zdobyła 56,8%. W największych polskich miastach stery przejęli kandydaci z ramienia Platformy Obywatelskiej.
I tura wyborów samorządowych była – delikatnie mówiąc – skomplikowana. Ogromne trudności z liczeniem głosów, niewielkie różnice w liczbie uzyskanych głosów między kandydatami na wysokie stanowiska w polskich miastach, a do zarzuty dotyczące domniemanego fałszowania głosów rzuciły cień na całe wybory. II tura przebiegała jednak zdecydowanie spokojniej i pozwoliła wyłonić władze największych miejscowości w kraju.

Nie obyło się bez niespodzianek. Chociaż po I turze mówiło się o zwycięstwie dwóch partii – Platformy Obywatelskiej, która zdobyła najwięcej mandatów oraz Prawa i Sprawiedliwości, które jednak zdobyło najwięcej głosów, to tym razem bezsprzeczną wygraną zapewniło sobie PO. Praktycznie we wszystkich dużych miastach to właśnie politycy z ramienia tego ugrupowania doszli do władzy.

W Warszawie wybory prezydenckie ostatecznie wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która mimo niepewnej sytuacji po I turze, tym razem zdobyła 56,8% głosów zapewniając sobie kolejną kadencję. Należy jednak podkreślić, że nie są to jeszcze oficjalne dane przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą, a jedyni wyniki sondażu powyborczego przeprowadzonego przez Ipsos. Jacek Sasin z PiS otrzymał 43,2% głosów.

Także w Krakowie prezydentem został kandydat PO. Jacek Majchrowski cieszył się 56-procentowym poparciem podczas, gdy Marek Lasota z PiS otrzymał 44% głosów. W Gdańsku prezydentem pozostał Paweł Adamowicz, który pełni tę funkcję już od 16 lat! Od 1998r. nieprzerwanie cieszy się dużym poparciem, a w tym roku zdobył aż 61,25% głosów, bez problemu pokonując kandydata PiS Andrzeja Jaworskiego.

Prezydentem Poznania został Jacek Jaśkowiak, na którego zagłosowało 59,1%.Tym samym pokonał Ryszarda Grobelnego, który podobnie do Pawła Adamowicza w Gdańsku, funkcję prezydenta sprawował przez 16 ostatnich lat. We Wrocławiu prezydentem pozostał na następną kadencję Rafał Dutkiewicz, którego poparło 52,7% wyborców. Kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka otrzymała ich 47,3%.

W Katowicach również nie udało się zwyciężyć kandydatowi PiS-u. Zwycięzcą okazał się Marcin Krupa, który był popierany m.in. przez dotychczasowego, pełniącego swą rolę od 16 lat Piotra Uszoka. Startujący z ramienia komitetu Forum Samorządowego Krupa cieszył się poparciem na poziomie 71,31%. Andrzej Sośnierz otrzymał 28,69% głosów. W Opolu wygrał reprezentant stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski, którego poparło 67,66% wyborców. Jego przeciwnik Marcin Ociepa zyskał 32,34% głosów.

Na trzecią kadencję wybrano dotychczasowego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Kolejna kadencja czeka też prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W Olsztynie zwycięzcą był Piotr Grzymowicz, a w Białymstoku wygrał Tadeusz Truskolaski. W pozostałych miastach wojewódzkich prezydentów wybrano już 16 listopada. W Zielonej Górze w ogóle nie zorganizowano wyborów z powodu przeprowadzanych zmian administracyjnych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wyniki II tury wyborów samorządowych. Nie obyło się bez niespodzianek.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm