pieniadz.pl

Wydobycie gazu łupkowego szkodliwe dla środowiska – KE otrzymała nowe dane

sobota, 08-09-2012 godz. 15:03

Gaz łupkowy miał stać się jednym z najważniejszych surowców wydobywanych w naszym kraju. Dlatego też raport sporządzony dla Komisji Europejskiej jest tak przytłaczający. Okazuje się, że wydobycie surowca jest szkodliwe dla środowisko, a dodatkowo, w dyrektywach unijnych dotyczących eksploatacji brakuje kilku istotnych zapisów określających np. monitoring wody gruntowej czy oceny warunków środowiskowych.
Polska od kilku lat dąży do wydobycia gazu łupkowego na masową skalę, poszukując jego, jak największych złóż na terenie całego kraju. Miał on być naszym narodowym dobrem pozwalającym na uniezależnienie się od zagranicznych eksporterów surowców energetycznych. Jednocześnie miał pozwalać nam na zarobek z własnego eksportu gazu do innych państw.

Jednak okazuje się, że wydobycie gazu łupkowego jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, w tym dla samego człowieka. To natomiast sprawia, że jego pozyskiwanie będzie najprawdopodobniej bardziej skomplikowane, co natomiast przełoży się na większy koszt wydobycia i mniejsze zyski czerpane z tych działań.

Do czego doprowadzÄ… prace wydobywcze?
Zgodnie z wynikami ekspertyz przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, wydobycie gazu łupkowego skutkuje zanieczyszczeniem wód gruntowych oraz powierzchniowych, jak również znacznym zanieczyszczeniem atmosfery. W związku z tym, jest ono szkodliwe dla środowiska naturalnego, w tym również dla ludzi.

Dodatkowo, zebrane dane jasno pokazują, że eksploatacja złóż gazu łupkowego zmusza do zużycia większych ilości wody oraz środków chemicznych, a do tego powoduje wzmożone przedostanie się gazu do powietrza, przez co jest mniej ekologiczna, niż w przypadku wydobycia gazu ziemnego.

Ponadto, prace wymagają od człowieka zagospodarowania większych terenów oraz wykorzystania większej liczby maszyn niezbędnych do transportu surowca. To jedynie pogarsza wpływ wydobycia na przyrodę, ponieważ doprowadza do emisji trujących substancji ze zużytych paliw oraz generuje więcej hałasu.

W efekcie, badacze działający na zlecenie KE stwierdzili, iż Unia Europejska musi zdecydować się na stworzenie bardziej restrykcyjnego prawa dotyczącego eksploatacji złóż gazu łupkowego. Chodzi tu m.in. o określenie terenów, na których wydobycie będzie zakazane. Powinny to być te regiony, w których bioróżnorodność jest szczególnie wartościowa lub, w których gatunki roślin oraz zwierząt są najbardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. To także te rejony, w których wydobycie byłoby wyjątkowo niekorzystne dla okolicznych mieszkańców.

Aby móc kontrolować prace i ich wpływ na przyrodę oraz na życie ludzi, zaleca się wprowadzenie monitoringu, który w razie negatywnego oddziaływania eksploatacji, mógłby doprowadzić do wstrzymania prac. Poza tym, KE powinna ustalić zasady sprawdzania jakości wód i powietrza na terenach, w których wydobywa się gaz łupkowy.

Powinny też powstać szczegółowe dyrektywy dotyczące wydawania pozwoleń na tworzenie odwiertów – należy przy tym brać pod uwagę fakt, że trudno znaleźć takie miejsca z uwagi na to, że wydobycie gazu łupkowego wymaga wykorzystania terenów niemal dwukrotnie większych, niż w przypadku gazu ziemnego. Może to okazać się jednym z największych problemów, ponieważ Europa jest gęsto zaludniona, a regiony z mniejszą populacją są zwykle chronione, jako ważne tereny przyrodnicze.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wydobycie gazu łupkowego szkodliwe dla środowiska – KE otrzymała nowe dane.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm