Wkrótce Fiskus dopadnie nas w każdym kraju Unii Europejskiej
Nowe zasady, nad których wprowadzeniem już pracują europejscy politycy, mają optymalizować wszelkie działania związane z przekazywaniem między krajami Unii Europejskiej informacji o należnościach wynikających z podatków, grzywien, ceł oraz pozostałych, obowiązkowych opłat. Informacje te mają dotyczyć m.in. posiadanych przez daną osobę rachunków bankowych, miejsca zamieszkania, posiadanych przez nią nieruchomości oraz ruchomości, jej zatrudnienia czy ewentualnej działalności gospodarczej.
Zadaniem nowych wytycznych dotyczących wymiany danych ma być udostępnienie polskiej Skarbówce informacji posiadanych przez zagraniczne jednostki Fiskusa. Oznacza to dokładnie tyle, że jeżeli będziemy przechowywali środki finansowe na zagranicznym koncie, to Fiskus i tak będzie mógł się o tym dowiedzieć, dzięki działaniom urzędu skarbowego funkcjonującego w danym kraju.
Współpraca urzędów skarbowych państw unijnych ma przebiegać przy udziale Ministerstwa Finansów. Zakłada się, że wnioski o ściganie osób, które zalegają z płatnościami będą składane właśnie do resortu finansów, a następnie będą trafiały do Fiskusa w określonym kraju. Oczywiście będzie to działało w obie strony i polski urząd także będzie odzyskiwał należności na wniosek zagranicznych organów.
Żeby wszystko przebiegało odpowiednio sprawnie, wraz z nowymi zasadami ujednolicone mają zostać formularze z wnioskami o ściąganie zaległości zagranicą. Poza tym, powszechniejsze staną się dokumenty przyjmujące formę elektroniczną.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.