pieniadz.pl

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014–2017 przyjęty przez rząd

wtorek, 22-04-2014 godz. 16:04

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017 zaprezentowany przez ministra finansów Mateusza Szczurka, został dzisiaj przyjęty przez Radę Ministrów. Pierwszy raz w historii przyjął on postać dwuczęściową. Pierwsza to Program Konwergencji. Aktualizacja 2014, a druga to Cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj Wieloletni Plan Finansowy PaÅ„stwa na lata 2014-2017. SkÅ‚ada siÄ™ on  z dwóch części, co jest zjawiskiem o tyle nietypowym, że pierwszy raz w historii dokonano takiego podziaÅ‚u. PierwszÄ… częściÄ… jest Program Konwergencji. Aktualizacja 2014. Zawiera ona Å›redniookresowa ocenÄ™ sytuacji gospodarczej, jaka panuje w naszym kraju. Opisana zostaÅ‚a też sytuacja finansów publicznych naszego kraju.

Oprócz tego, pierwsza część dokumentu zawiera już podjęte, jak również planowane działania, które mają doprowadzić do wcielenia w życie rekomendacji, jakich udzieliła nam Rada Ecofin pod koniec ubiegłego roku. Chodzi tu głównie o zniwelowanie nadmiernego deficytu w czasie nie dłuższym niż do 2015r. Druga część planu finansowego to Cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.

Jeżeli chodzi o problem nadmiernego deficytu, to polscy politycy są przekonani, że uda się rozwiązać go w narzuconym terminie. Podkreślają przy tym, że wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w Unii Europejskiej, na pewno poprawiać będzie się także kondycja polskiej gospodarki. Jest to niemal oczywiste, ponieważ to właśnie UE jest podstawowym partnerem handlowym naszego kraju.

Skoro coraz lepiej dzieje się w państwach członkowskich, to znaczy, że będą one zainteresowane wzmożona współpracą handlową z rodzimymi przedsiębiorstwami. To natomiast przełoży się na wzrost dochodów firm, a także na zwiększenie produkcji oraz zatrudnienia, co z kolei doprowadzi do spadku bezrobocia. Natomiast zarabiający Polacy będą więcej wydawali, nakręcając konsumpcję.

Wszystkie sygnały wskazują więc na to, że jeszcze nawet w tym roku nasza gospodarka będzie w stanie rozwijać się w tempie przekraczającym 3%. Niektórzy sądzą nawet, że nasze PKB dobije do granicy 4,0%, choć są to wyjątkowo optymistyczne wizje. Jeszcze lepsze są prognozy dotyczące następnego roku. Można zatem zakładać, że nasza gospodarka naprawdę znajduje się na prostej drodze do całkowitego wyjścia z kryzysu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (23.04.2014 09:01)

ok

zenek z poczty (23.04.2014 19:42)

stek bzdur, juz od dwóch wieków wiadomo że należy dbać o własny interes a na innych wprowadzać cła i zaporowo bronić własnej gospodarki!!! wspólnota UE to rozbój w biały dzień!!! zawsze Pańśtwa silniejsze osłabiały gospodarczo Państwa słabsze, dając im do dyspozycji mniejs sensowne i mniej dochodowe rozwiązania.

jagodka (24.04.2014 00:31)

na pewno poprzez zwiększanie podatków polepszy sie sytuacja w kraju i mniej ludzi będzie emigrowało. niestety brak myślenia :-(

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm