pieniadz.pl

Walka o przewagÄ™

czwartek, 01-03-2012 godz. 17:05

Pierwsza część dzisiejszej sesji europejskiej na eurodolarze przebiegała spokojnie. W lekkiej przewadze pozostawała strona podażowa, która systematycznie spychała notowania w kierunku poziomu 1,33. Bez większego wpływu na notowania głównej pary pozostał końcowy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego w Strefie Euro, który osiągnął poziom 49 pkt.
Nieco więcej emocji wzbudził większy odczyt inflacji konsumenckiej i wyższa stopa bezrobocia w Eurostrefie. To przyczyniło się do spadku kursu pary EUR/USD poniżej poziomu 1,33 i testu istotnego wsparcia na 1,3280. Poziom ten jednak wytrzymał i byki mogłyby pokusić się o kontratak. Nie miały one jednak w zanadrzu żadnych istotnych czynników, które mogłyby je wspomóc.

Nawet ogłoszenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów braku wydarzenia kredytowego w Grecji nie spowodowało znaczących zmian. Widać zatem, że inwestorzy niezbyt przejęli się tym faktem. Może dlatego, że ewentualna kwota wypłat sięgnęłaby około 2,4 mld USD. Jeszcze w roku ubiegły kwota ta oscylowała na poziomie 9 mld USD. Dużej zmiany w notowaniach nie przyniosła także druga część sesji. Wraz z dołączeniem kapitału amerykańskiego euro zyskiwały lekko na wartości.

Amerykańskiej walucie zaszkodził słabszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 52,4 pkt, czyli mniej niż oczekiwano oraz mniej niż w poprzednim okresie. Pod koniec sesji kurs głównej pary oscylował wokół wartości 1,3330. Klimatowi inwestycyjnemu nie sprzyjały utrzymujące się napięcia wokół rynku ropy.

ZÅ‚oty siÄ™ nie poddaje

Większy od prognoz spadek odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego w Polsce sprawił, że poranne nastroje na krajowym rynku nie sprzyjały złotemu. Także osuwanie się kursu eurodolara nie pomagało stronie kupującej rodzimą walutę. Poprzez to para USD/PLN w pierwszych taktach sesji próbowała przebijać się powyżej poziomu 3,10, natomiast para EUR/PLN walczyła z wartością 4,13. W miarę jednak upływu czasu złoty starał się uniezależnić od wpływu eurodolara. Pomógł mu w tym lepszy od oczekiwań odczyt dynamiki PKB w Polsce. Wzrost w IV kwartale wyniósł 4,3% i było o 0,1% większy niż szacowano.

To w połączeniu z rozkręcającymi się wzrostami na giełdach ułatwiały rodzimej walucie coraz większą aprecjację. Nie przeszkadzały jej w tym doniesienia ze strony Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów, ani gorsze dane ze Strefy Euro, czy USA. Pod koniec sesji cena dolara kształtowała się na poziomie 3,0790 zł, zaś euro 4,1040 zł. W przypadku tej drugiej pary to udało jej się sforsować wczorajszy dołek i przetestować istotne wsparcie na 4,10.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Walka o przewagÄ™.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm