pieniadz.pl

W tym roku głosowanie na prezydenta będzie łatwiejsze

czwartek, 16-04-2015 godz. 16:04

Tegoroczne wybory prezydenckie mają być pierwszymi, podczas których głosujący będą mieli tak szerokie możliwości oddania głosu. Przede wszystkim, będzie istniała opcja głosowania korespondencyjnego. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy. Poza tym, dzięki odpowiedniemu zaświadczeniu, będzie można pójść do urny w dowolnym miejscu w kraju.
Podczas zbliżających się wyborów prezydenckich pierwszy raz obowiązywały będą nowe zasady ułatwiające oddanie głosu na wybranego polityka. Przede wszystkim, nie będzie już przymusu głosowania w lokalu wyborczym zgodnym z miejscem zameldowania. Jeżeli uzyskamy stosowne zaświadczenie, będziemy mogli pójść do urny w dowolnym lokalu na terenie całego kraju.

Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania należy złożyć do 8 maja w urzędzie gminy, w którym z racji zameldowania jesteśmy wpisani na listę wyborców. Dokument może być dostarczony osobiście, drogą elektroniczną lub telefaksem. Zaświadczenie należy odebrać osobiście, bądź upoważnić do tego osobę trzecią, o ile w upoważnieniu zawarte będą imię i nazwisko oraz numer PESEL wnioskodawcy oraz upoważnionego do odbioru papierów.

Zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie wydane w dwóch egzemplarzach tak, by jeden obowiązywał przy głównych wyborach odbywających się 10 maja, a drugi pod czas ewentualnej, drugiej tury przewidzianej na 24 maja. Wydanie zaświadczenia powoduje automatyczne wykreślenie z listy wyborców w dotychczasowym miejscu, dlatego nie będzie już można w nim głosować.

Poza tym, że dokument umożliwi nam głosowanie w wybranym miejscu Polski, to da również możliwość oddania ważnego głosu za granicą lub na statku morskim. Niemniej jednak, jeśli dana osoba od dawna nie przebywa w miejscu zameldowania i chciałaby głosować w innym, konkretnym lokalu wyborczym, to może złożyć wniosek o dopisanie jej do listy wyborców w wybranym miejscu.

Taki wniosek musi zostać dostarczony do urzędu gminy maksymalnie do 5 maja. Należy zawrzeć w nim podać imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, imię ojca i PESEL. Ta opcja dostępna jest też dla osób bez meldunku i dla niepełnosprawnych, dla których dotarcie do przypisanego im dotychczas lokalu wyborczego byłoby problemem. Osoby, które na stałe mieszkają zagranicą, mogą wpisać się na wybraną listę nawet w dniu wyborów, jeśli przedstawią dowód osobisty lub ważny polski paszport.

Istnieje również możliwość głosowania korespondencyjnego. Aby skorzystać z takiej opcji, należy do 27 kwietnia złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy, a przypadku osób mieszkających zagranicą – w konsulacie. Wniosek musi zawierać imię, nazwisko, datę urodzenia, imię ojca, PESEL, a także oznaczenie wyborów i adres, na który wysłany ma zostać pakiet do głosowania. Wniosek musi też zawierać zaświadczenie o wpisaniu danej osoby na listę wyborców w gminie.

Jeśli odbieramy pakiet samodzielnie w urzędzie gminy, należy przedstawić odpowiednią deklarację. Wnioski w sprawie głosowania korespondencyjnego, podobnie jak w poprzedniej sytuacji, mogą być składane osobiście, telefaksem lub drogą elektroniczną. Dokumenty umożliwiające głosowanie powinny dotrzeć do wnioskodawcy najpóźniej na tydzień przed wyborami. Przy ich okazaniu trzeba potwierdzić tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego.

W pakiecie do głosowania znajdzie się karta do głosowania, koperta zwrotna i koperta na kartę do głosowania, a także instrukcja głosowania i oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W określonych przypadkach dołączona może zostać nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Kartę w kopercie należy odesłać na adres obwodowej komisji wyborczej, dostarczyć ją do komisji w dniu wyborów lub przed dniem wyborów dostarczyć osobiście do urzędu gminy.

Osoby niepełnosprawne i te, które ukończyły 75. rok życia mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika, który w ich imieniu uda się do urny. Akt pełnomocnictwa należy dostarczyć do 4 maja do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zgodnego z miejscem, w którym zostaliśmy wpisani na listę wyborców. Do aktu należy dołączyć pisemną zgodę pełnomocnika dotyczącą przejęcia przez niego określonych obowiązków, kopię zaświadczenia o jego prawie do głosowania oraz kopię zaświadczenia o niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W tym roku głosowanie na prezydenta będzie łatwiejsze.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm