pieniadz.pl

W którym polskim mieście panują najlepsze warunki życia?

niedziela, 15-09-2013 godz. 14:02

Podczas odbywającego się na początku września w Krynicy XXIII Forum Ekonomicznego, opublikowane zostały najświeższe dane na temat tego, w którym polskim mieście najlepiej się mieszka. Raport został przygotowany przez naukowców, Krzysztofa Adamca oraz Leszka Jasińskiego. Tworząc ranking miast, wzięli oni pod uwagę m.in. stopę bezrobocia oraz wartość środków trwałych przypadających na jednego mieszkańca.
Zestawienie polskich miast, w których żyje się najlepiej zostało opracowane przez dwóch pracowników Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, Krzysztofa Adamca oraz Leszka Jasińskiego. Przy tworzeniu rankingu porównywali oni poszczególne miejscowości pod względem stopy bezrobocia, wartości brutto środków trwałych przypadających na jednego mieszkańca, ilości osób korzystających z oczyszczalni ścieków, liczby osób przypadających na jedno szpitalne łóżko w placówkach ogólnych oraz liczby osób na jeden lokal mieszkalny.

Po analizie warunków życia w 66 miejscowościach potwierdzono to, czego z pewnością spodziewała się większość z nas – najlepiej żyje się w dużych miastach. Warunki w mniejszych miasteczkach i na wsiach są zdecydowanie gorsze. Tendencja ta utrzymuje się praktycznie od zawsze i nikt nie liczy, że w najbliższych latach ulegnie to zmianie.

Wśród regionów, w których mieszkańcom wiedzie się najlepiej, na 5. miejscu znajduje się Kraków. Określający jakość życia oraz brak nierówności społecznych wskaźnik spójności społecznej wynosi tam 0,587, a udział miasta w całym polskim PKB jest całkiem spory i wynosi 3,0%. PKB na jednego mieszkańca wynosi tam 150,9%. Podkreśla się, że panuje tam wyjątkowo niskie bezrobocie.

Na 4. pozycji uplasował się Wrocław, w którym stopa bezrobocia jest niska, a do tego dostępność oczyszczalni ścieków jest tam najlepsza w kraju. Wskaźnik spójności wynosi 0,627, a udział w całym polskim PKB to 2,5%. PKB na mieszkańca wynosi 152,2%.

Na ostatnim miejscu podium znalazło się Trójmiasto. Wskaźnik spójności społecznej wyniósł tam 0,658, a PKB per capita wyliczono na 140,6%. Udział w PKB kraju wynosi w Gdyni, Gdańsku i Sopocie 2,7%, a najmocniejszą stroną regionu jest relatywnie niski odsetek osób bez pracy i bezproblemowy dostęp do oczyszczalni.

Druga lokata należy do Poznania, którego wskaźnik spójności wyniósł 0,670. Miasto odpowiada za 2,8% polskiego PKB, a wskaźnik na jednego mieszkańca wyliczono na 195,9%. To wynik dwukrotnie wyższy od średniej krajowej. Poznań jest chwalony za niskie bezrobocie oraz szczególnie małą liczbę mieszkańców przypadających na jeden lokal mieszkalny.

Zwycięzcą rankingu, czyli miastem, w którym żyje się najlepiej jest Warszawa. To do niej należy aż 13,5% polskiego PKB, a na jednego mieszkańca wskaźnik wynosi 301,1%. Jest on zatem ponad trzykrotnie wyższy od przeciętnego wyniku dla całej Polski. Wskaźnik spójności społecznej wynosi tu 0,686.

W stolicy najwyższa jest wartość brutto środków trwałych przypadających na mieszkańca. Poza tym, Warszawa najlepiej wypada pod względem liczby osób przypadających na jedno mieszkanie. Dodatkowo, odnotowuje się tam najniższą stopę bezrobocia spośród wszystkich badanych terenów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W którym polskim mieście panują najlepsze warunki życia?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm