pieniadz.pl

W Polsce wcale nie żyje się dobrze – potwierdzono to w rankingu Legatum

piÄ…tek, 02-11-2012 godz. 10:10

Brytyjski ośrodek badawczy Legatum stworzył ranking krajów, w których poziom życia oceniany jest najlepiej. Uwzględniono w nim 142 państwa świata. Niestety, Polska nie wypadła zbyt dobrze – znalazła się dopiero na 32. miejscu. Natomiast zdecydowanymi liderami były kraje skandynawskie, czyli Norwegia, Dania, Szwecja. Finlandia również zajęła bardzo wysokie, bo 7. miejsce.
Brytyjski ośrodek badawczy Legatum już po raz czwarty stworzył zestawienie krajów, w których żyje się najlepiej. Jak podkreślają eksperci pracujący dla instytutu, uwzględnione w rankingu państwa obejmują łącznie 99% światowego PKB, a przy okazji, 96% ludności zamieszkującej naszą planetę. 142 miejsca to o 32 więcej, niż w poprzednich trzech edycjach zestawienia.

Za wskaźniki dobrobytu uznano kilka czynników. Pod uwagę brano nie tylko wzrost gospodarczy poszczególnych krajów, ale również kwestie bardziej związane z samopoczuciem jego obywateli, np. stopień poczucia wolności osobistej, poziom wykształcenia obywateli, ich zdrowia, bezpieczeństwa. Ponadto, istotne były możliwości rozwoju przedsiębiorstw, ocena poziomu administracji oraz kapitału społecznego. To pozwoliło uzyskać obiektywny, najbardziej wiarygodny obraz sytuacji w każdym z państw.

Zgodnie z wymienionymi wytycznymi, najlepiej żyje się w Skandynawii. To właśnie kraje z północy naszego kontynentu zdominowały tegoroczne zestawienie, zajmując wszystkie 3 miejsca. Na pierwszej pozycji znalazła się bowiem Norwegia, na drugim Dania, a trzecim Szwecja.

Wysoko, bo na 4. i 5. uplasowały się państwa leżące na południowej półkuli, czyli kolejno Australia i Nowa Zelandia. Natomiast 6. miejsce przypadło Kanadzie, a na następnych pozycjach ujęto Finlandię, Holandię, Szwajcarię oraz Irlandię. Takie wyniki mogą być powodem do zadowolenia dla Europejczyków, gdy zauważymy, że w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 7 krajów z naszego kontynentu.

Jednak, poza ogólnym zestawieniem, Instytut Legatum utworzyÅ‚ też odrÄ™bne rankingi w poszczególnych kategoriach. Tym samym, pod wzglÄ™dem rozwoju gospodarczego dominowaÅ‚a Szwajcaria. Za niÄ… pojawiÅ‚y siÄ™ Norwegia i Singapur  JeÅ›li chodzi o rozwój biznesowy, to najlepiej jest on oceniany w Danii, Szwecji, Finlandii oraz Norwegii.

Sektor administracyjny najlepiej funkcjonuje w Szwajcarii, Nowej Zelandii i Danii. Edukacją na najwyższym poziomie, a dokładniej, najlepszym wykształceniem mieszkańców może pochwalić się natomiast Nowa Zelandia, Australia i Kanada.

Pod względem poziomu opieki zdrowotnej zwyciężył Luksemburg. Na pozostałych miejscach podium uplasowały się Stany Zjednoczone oraz Szwajcaria. Natomiast bezpieczeństwo państwa, jak i obywateli najlepiej zostało ocenione w Islandii. Wysoko znalazły się też Norwegia i Finlandia.

Dość skomplikowaną kategorią była wolność osobista, do której zaliczała się tolerancja wobec mniejszości etnicznych, wyznaniowych, seksualnych oraz swoboda wypowiedzi. W tej kwestii najlepiej jest w Kanadzie, choć bardzo wysoko oceniono ją również w Nowej Zelandii i Australii. Nie powinno dziwić, że w najgorszej sytuacji pod względem wolności znajdują się mieszkańcy krajów muzułmańskich, w tym głównie Egiptu, Iraku i Jemenu.

Niestety, Polska znalazła się dopiero na 32. miejscu ogólnego zestawienia, co jest wynikiem gorszym w porównaniu do rezultatu sprzed roku. Nasz kraj spadł w rankingu o 4 pozycje. Ze wszystkich kategorii szczegółowych, najlepiej wyglądało u nas bezpieczeństwo – tutaj zajęliśmy 25. lokatę. Najgorzej poradziliśmy sobie natomiast w kwestii sytuacji ekonomicznej, plasując się na 52. pozycji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W Polsce wcale nie żyje się dobrze – potwierdzono to w rankingu Legatum.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm