pieniadz.pl

W Polsce rośnie liczba upadających firm

czwartek, 03-10-2013 godz. 16:04

Euler Hermes, firma specjalizująca się w zakresie ubezpieczeń i doradztwa prawnego, sporządziła raport, z którego wynika, że w ciągu 9 miesięcy bieżącego roku w Polsce upadłość ogłosiło 713 firm. To zła wiadomość, gdy spojrzymy na dane sprzed roku – od stycznia do września 2012r. upadło 681 przedsiębiorstw, czyli o 5% mniej niż w 3 pierwszych kwartałach 2013r.
Jak wynika z danych zebranych przez sądy w ubiegłym miesiącu, we wrześniu tego roku upadłość ogłosiło 66 przedsiębiorstw. To o 6 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W związku z tym, doszło też do zwolnienia ponad 4 tysięcy pracowników.

Jednak gorsze są nie tylko dane dotyczące jednego miesiąca, ale również informacje na temat wszystkich 3 kwartałów bieżącego roku. Okazuje się, że między styczniem a wrześniem 2013r. odsetek bankrutujących firm wzrósł o niemal 5%. Oznacza to, że w tym roku upadłość ogłosiło już łącznie 713 jednostek wobec 681 przedsiębiorstw zamkniętych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej zamkniętych firm to te zaliczane do grupy średnich i małych. Dokładniejsze dane pokazują, że upadłości wciąż w dużej mierze dotyczą firm budowlanych. Kryzys w tej branży jeszcze się nie zakończył, a wiele jednostek nie jest w stanie go przetrwać. Ponadto, upadają hurtownie odzieżowe i obuwnicze. W nienajlepszej sytuacji są też firmy zajmujące się produkcją mebli i artykułów spożywczych.

Jeżeli chodzi o regiony, w których upadało najwięcej firm we wrześniu, to dominowało Mazowsze. Tam niewypłacalność ogłosiło aż 21 jednostek. Na dalszych pozycjach pod względem liczby zamykanych firm znalazły się Dolny Śląsk, gdzie upadło 9 przedsiębiorstw oraz Śląsk, gdzie zlikwidowano 8 firm.

Analitycy podkreślają, że problemy polskich firm w dużej mierze powodowane są niekończącymi się kłopotami innych europejskich państw. Zauważają, że zarówno konsumpcja wewnętrzna, jak i inwestycje w Polsce wciąż nie mają się najlepiej, dlatego wiele firm skupia się na handlu zagranicznym.

Dane dotyczące polskiego eksportu rzeczywiście były w ostatnich miesiącach zadowalające, jednak jak przyznają eksperci, część zagranicznych odbiorców też ma problemy finansowe, a to powoduje zastoje w płatnościach, co natomiast przekłada się na pogorszenie sytuacji materialnej rodzimych przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Prezes (07.10.2013 10:41)

A mi sie wydaje że biedroniki, lidle itp niszczą polski rynek i przez nie padaja wszystkie male osiedlowe sklepiki, ktore znaczaco podwyższają statystkę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm