W 2014r. rząd podwyższy minimalną pensję krajową
Mimo wszystko, związki zawodowe domagały się znacznie wyższej płacy minimalnej. Walczyły o podwyżkę do 1720zł, czyli o 120zł w porównaniu z obecną stawką. Niemniej jednak, pracodawcy absolutnie nie zgodzili się na takie warunki. Zaznaczyli przy tym, że tak wysokie płace minimalne mogłyby jedynie spowodować zwiększoną liczbę zwolnień w firmach działających na terenie naszego kraju. Wiele przedsiębiorstw nie poradziłoby sobie bowiem tak wysokimi wydatkami na zatrudnienie.
Podniesienie pensji minimalnej o 80zł przełoży się na rzeczywisty wzrost wynagrodzenia o ok. 60zł. Inaczej wygląda to z perspektywy pracodawców, którzy będą musieli zapłacić nieco więcej na poczet składek emerytalnych i zdrowotnych. W związku z tym, każda podwyżka pensji minimalnej jest przez firmy jeszcze mocniej odczuwalna, niż się wydaje.
Eksperci podkreślają przy tym, że na przestrzeni 2012r. płaca minimalna wzrosła o 8,2%, a do tego w samym roku 2013 jeszcze o 6,7%. Na chwilę obecną, wynagrodzenie minimalne sięga 40% średniej pensji krajowej, a od 2014r. byłoby to 44,8% tej kwoty. Analitycy podkreślają, że jest to wysoki wynik. Dla przykładu, u naszych południowych sąsiadów, w Czechach płaca minimalna stanowi tylko nieco ponad 30% średniej krajowej.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.