pieniadz.pl

Upały w pracy - czego możesz wymagać od pracodawcy?

sobota, 04-07-2015 godz. 20:08

W ostatnich dniach panują w Polsce wyjątkowe upały. Jak zwykle, oznacza to, że pracodawcy mają pewne dodatkowe obowiązki wobec swoich podwładnych. Co roku media przypominają pracownikom, czego mogą oczekiwać od swoich przełożonych, gdy za oknem jest prawdziwy skwar. Sprawdź, czego wymagać i co robić, gdy pracodawca nie przestrzega Twoich praw.
Kiedy na zewnątrz robi się gorąco, pracodawcy w szczególny sposób muszą dbać o podwładnych. Nie wszystkie firmy przestrzegają swoich obowiązków, dlatego tak ważne jest również, aby sami pracownicy wiedzieli, jakie prawa ich dotyczą. Jest to istotne tym bardziej, że bywa, iż słońce i wysoka temperatura doprowadzają nawet do śmierci. Oznacza to, że każdy powinien wiedzieć, o jakie swoje prawa ma walczyć, ale też w jaki sposób egzekwować je od przełożonych.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników różnią się w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Np. pracownicy biurowi muszą mieć zagwarantowaną temperaturę wynoszącą min 18 stopni Celsjusza, ale nie ustalono maksymalnej temperatury. Jest ona określona wyłącznie w przypadku pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować, jeśli temperatura jest wyższa niż 30 stopni.

Jeśli chodzi o pracowników w innych grupach wiekowych, to najprostszą zasadą jest po prostu zachowanie zdrowego rozsądku. Chodzi głównie o skrócenie czasu pracy przy ekstremalnych upałach lub o wydłużenie przerw, podczas których podwładni mogliby odpocząć w chłodniejszym miejscu lub odświeżyć się chłodną wodą.

Pracodawca a obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do bezpłatnych, chłodnych napojów zawsze, kiedy chodzi o pracę na zewnątrz, a temperatura jest wyższa niż 25 stopni oraz wtedy, gdy mowa o pracy w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 28 stopni. Dostęp do wody musi być nieograniczony przez cały dzień pracy. Jeśli woda nie jest dostarczana pracownikom bezpośrednio, to jej źródło nie może znajdować się dalej niż 75m od stanowiska ich pracy.

W przypadku pracowników fizycznych pracujących na otwartej przestrzeni. Woda musi być dodatkowo wzbogacona w sole mineralne, które zapewnią im maksymalną możliwą wydajność organizmu w takich warunkach. Zaleca się przy tym skrócenie czasu pracy.

Jeśli chodzi o prace w biurze, to poza wodą przy wysokiej temperaturze, obowiązkowe jest zapewnienie cienia, czyli zastosowanie żaluzji lub rolet w oknach. W biurze znajdować musi się klimatyzacja lub jakiekolwiek inne urządzenie obniżające temperaturę. Jeśli pracodawca nie zadba o to pracownicy mają prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków do momentu, aż zostaną im zagwarantowane warunki określone prawnie.

W razie, gdy pracodawca nie przestrzega praw pracowników i nie pomaga w tym uświadomienie mu, jakie obowiązki spoczywają na nim w świetle prawa, to pracownicy mają możliwość zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, to także one mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ wspólne dopominanie się swoich praw zwykle przynosi lepsze efekty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Upały w pracy - czego możesz wymagać od pracodawcy?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm