pieniadz.pl

Umowa zlecenie i umowa o dzieło - różnice

niedziela, 16-09-2012 godz. 18:06

Chociaż zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło są w Polsce bardzo popularne, to jednak nie zawsze są legalne. Problem polega głównie na tym, że są one prostsze w zawieraniu i tańsze dla pracodawcy w realizacji. Właśnie ze względu na koszty, wybiera się je tak często, unikając umów o pracę. Niestety, jest to niekorzystne dla pracownika, a przy okazji w wielu przypadkach nielegalne.
Mimo, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to jednak wiele umów cywilnoprawnych, czyli tych zawieranych w oparciu o Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy, jest nielegalnych. Jest to powodowane faktem, że niejednokrotnie zamiast umowy o dzieło czy umowy zlecenia, zawierane powinny być klasyczne umowy o pracę. Jednak pracodawcy rezygnują z takich opcji, ponieważ wymagają one odprowadzania składek emerytalnych i ubezpieczeniowych, a poza tym, są wyżej opodatkowane.

Sprawia to, że liczne firmy są gotowe działać na granicy prawa, w nieskończoność przedłużając umowy zlecenia lub odnawiając umowy o dzieło, zamiast podpisać umowę o pracę. Tym bardziej, że w przypadku dokumentów cywilnoprawnych, nie muszą martwić się chorobowym czy jakimikolwiek urlopami pracowników, których się tu nie udziela.

Umowa zlecenie jest niezwykle popularna. Polega na tym, że dana osoba wykonuje obowiązki, które przekazuje jej zlecający. Pracownik działa w imieniu zleceniodawcy bądź też jako jego reprezentant. Co ważne, niekoniecznie liczy się tu rezultat, jaki osiągnie się w trakcie pracy, ale samo działanie podejmowane w celu doprowadzania do danego efektu. Przy tym wszystkim, umowa zlecenie musi łączyć się z pełnomocnictwem.

Od umowy zlecenia odprowadza się składki liczone od podstawowego wynagrodzenia. Składki chorobowe są dobrowolne i zależą od decyzji zleceniodawcy.

Nieco inaczej jest w przypadku umowy o dzieło. Tutaj właśnie wynik pracy jest ważnym, ale mniej istotne jest to kiedy i w jaki sposób zatrudniony będzie działał. Umowa kończy się z momentem zakończenia pracy nad dziełem i przeniesienia praw do jego użytkowania na osobę zamawiającą dany produkt, czy to rzeczowy, czy intelektualny. W tym przypadku nie odprowadza się żadnych składek.

Kiedy nie wolno podpisywać umowy cywilnoprawnej, a należy zdecydować się na umowę o pracę? Istnieje kilka warunków. Przede wszystkim, jeśli miejsce wykonania pracy jest stałe, ale też wtedy, gdy przełożony określa godziny wykonywania obowiązków. Poza tym, jeśli chodzi o osobiste świadczenie pracy oraz podporządkowanie zaleceniom pracodawcy, wtedy także powinno się podpisać umowę o pracę.

Nie stosowanie się do zasad podpisywania umów i wybieranie tej cywilnoprawnej w momencie, kiedy należy podpisać umowę o pracę wiąże się z karą grzywny wynoszącą od 1 tysiąca do aż 30 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Umowa zlecenie i umowa o dzieło - różnice.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm