pieniadz.pl

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję ws. ogródków działkowych

Trybunał Konstytucyjny odrzucił dziś rano 24 przepisy prawne, które znajdowały się w ustawie o rodzinnych ogródkach działkowych. Co prawda, wnioskodawca ubiegał się o rozpatrzenie całej ustawy, jednak TK zdecydował jedynie o losie wybranych zapisów. Uznane za niekonstytucyjne, po 18 miesiącach od momentu potwierdzenia decyzji w Dzienniku Ustaw, na mocy ustawy zasadniczej RP stracą one swoją ważność.
Poprzez wykreÅ›lenie z ustawy ponad 20 artykułów dotyczÄ…cych rodzinnych ogródków dziaÅ‚kowych, TrybunaÅ‚ Konstytucyjny zadecydowaÅ‚ o losie niemal 970 tysiÄ™cy dziaÅ‚ek, które pozostajÄ… w posiadaniu ok. 4 milionów Polaków. Ziemie te Å‚Ä…cznie zajmujÄ… aż 43 tysiÄ…ce hektarów.  Jak jednak można zauważyć poprzez dokÅ‚adnÄ… analizÄ™ ustawy o rodzinnych ogródkach dziaÅ‚kowych, TK dziaÅ‚aÅ‚ tak, żeby przynieść dziaÅ‚kowcom, jak najwiÄ™cej korzyÅ›ci.

W tym celu, odrzucił m.in. zapis mówiący o tym, że Polski Związek Działkowców ma być monopolistą zarządzającym tymi ziemiami i określającym dostęp do gruntów działkowych. Właśnie to było jedną z tych kwestii, które wzbudzały największy niepokój u Lecha Gardockiego – wnioskodawcy, który w 2010r. wniósł tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że PZD ma zbyt szerokie pole działania i nie powinien mieć tak wielu przywilejów.

Problemem był np. fakt, że choć ziemie działkowe należą do Skarbu Państwa oraz samorządu terytorialnego, to jednak PZD jest tym głównym organem, który nimi w rzeczywistości zarządza. Co więcej, mimo własności państwa, żadna instytucja wyższa nie ma prawa wykorzystać je w inny sposób, niż ten, na który zgodę wyda PZD.

Ponadto, TK zakwestionował zapis dotyczący obowiązku wspierania działań PZD przez administrację rządową oraz samorządy terytorialne. Miał też zastrzeżenia wobec samych działań PZD, jego statutu, a także organów, w nim funkcjonujących.

Podczas pierwszej sprawy przed TK, która odbyła się w czerwcu b.r., reprezentant Lecha Gardockiego podkreślał, że prawo, na podstawie którego funkcjonuje PDZ jest już przestarzałe. Te same zapisy obowiązują od czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dodał również, że mimo swojej nazwy, Polski Związek Działkowców wcale nie uwzględnia w swych decyzjach rzeczywistej woli działkowców.

Co ciekawe, podczas tamtejszej rozprawy, przed TK pojawiła się również przedstawicielka Sejmu, która przyznała rację wnioskodawcy. Opowiedziała m.in. o wielu skargach, które składają działkowcy czujący, że nie mają żadnego prawa decydowania o swoim mieniu, ponieważ wszystko podlega PZD.

Oczywiście, PZD za wszelką cenę starał się wykazać szereg zalet, jakie przynosi działkowcom. Sądził, że tylko związek jest w stanie zadbać o dobro właścicieli ziem, ale jednocześnie podkreślał, że jeżeli komuś nie podobają się zasady działania PZD, to nie musi do niego należeć.

Zgodnie z prawem zapisy, na których istnienie nie zgadza się Trybunał Konstytucyjny, przestaną obowiązywać po 18 miesiącach od momentu, w którym w Dzienniku Ustaw pojawi się oficjalna decyzja TK w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję ws. ogródków działkowych.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm