Trwają prace nad "super ryżem"
W chińskiej prowincji Hainan wyhodowano ryż, który daje plon 140 kwintali z hektara. Zdaniem genetyka profesora Yuana za 10 lat jego ryż wyda 150 kwintali – podała Polska Agencja Prasowa.
"Super ryż" profesora Yuan jest najbardziej wydajnym na świecie zbożem. Ma wysokość 120 centymetrów, a w kłosie 500 ziaren o wadze 15 gramów. Wskaźnik owocowania ryżu o roboczej nazwie 63S/1128 wynosi ponad 90%.
80-letni naukowiec pracuje obecnie nad odmianą, która daje plon 144 kwintali z hektara. Jego marzeniem jest opracowanie ryżu o wydajności 150 kwintali; chce dokonać tego zanim ukończy 90-lat. Ponadto profesor Yuan zaprosił do współpracy innych genetyków, by przy ich pomocy skrzyżować z ryżem geny kukurydzy i sorgo, czyli rośliny, które lepiej wykorzystują efekt fotosyntezy.
Zespół badawczy profesora Yuana od wielu lat zajmuje się "super ryżem". W 1999 roku wyhodowali oni odmianę o wydajności 105 kwintali z hektara, a w 2005 roku - 120 kwintali. Komentatorzy podkreślają, ze ryż jest podstawowym pokarmem dla ponad połowy ludności świata. Z tego powodu opracowanie bezpiecznej i wydajnej odmiany tego zboża ma ogromne znaczenie dla zaopatrzenia w żywność. Najwięcej ryżu produkują Chiny i Indie. W sumie wytwarzają one ponad połowę światowego ryżu.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.