pieniadz.pl

Tam gdzie wyższe płace, tam niższe bezrobocie - Polacy nie chcą pracować za "grosze"?

poniedziałek, 17-02-2014 godz. 10:10

Choć bezrobocie w Polsce sięgnęło poziomu 14%, co jest wynikiem gorszym od uśrednionego rezultatu dla całej Unii Europejskiej i strefy euro, to jednak okazuje się, że wciąż mamy aspiracje do zarabiania stosunkowo wysokich stawek. Eksperci analizujący polski rynek pracy zauważyli, że zwykle, im wyższa jest w danym regionie płaca, tym mniejsze bezrobocie. Czy to znaczy, że chcemy pracować tylko za wysokie pensje?
Bezrobocie to jeden z większych problemów polskiej gospodarki, jednak na rodzimym rynku pracy kłopot stanowi też niska aktywność zawodowa, która jest oceniana na 56,2%. W całej Wspólnocie Europejskiej, z uwzględnieniem 28 państw członkowskich, jest to 57,8%. Natomiast np. w Niemczech, gdzie stopa bezrobocia jest jedną z najniższych na naszym kontynencie, aktywność zawodowa obywateli oceniana jest na 60,5%.

Oczywiście, stopa bezrobocia waha się w zależności od konkretnego regionu kraju. Zaskakującym jest natomiast fakt, że zauważono pewną prawidłowość zgodnie, z którą odsetek osób bez pracy niższy jest w tych częściach Polski, w których wyższe jest przeciętne wynagrodzenie. W niektórych przypadkach chodzi więc najwyraźniej o to, że Polacy chcą pracować, ale za godne pieniądze.

Okazuje się, że w województwie mazowieckim, w którym średnia pensja miesięczna jest uznawana za najwyższą w kraju, bo sięga ok. 4700zł brutto, można też zaobserwować szczególne wysoki poziom aktywności zawodowej. Wynosi tam ona 59,2%, czyli jest wyższa zarówno od wyniku dla całej Polski, jak i dla UE.

Jednocześnie, na Mazowszu bezrobocie jest relatywnie niskie. Zauważyć można to szczególnie w porównaniu do woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego czy zachodniopomorskiego. Niestety, więcej jest tych powiatów, w których bezrobocie jest wyższe i przekracza średnią jego stopę wyliczoną dla całego kraju.

Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy panuje w powiecie szydłowieckim mimo, że leży on na Mazowszu. Bezrobocie wynosi tam aż 38,6%. Zdecydowanie najlepiej jest w powiecie poznańskim, gdzie bez pracy pozostaje zaledwie 4,2% mieszkańców w wieku produkcyjnym.

Dokładne szacunki dokonywane przez ekspertów dają nam zatem do zrozumienia, że o sytuacji na rynku pracy nie świadczy jedynie podawany każdego miesiąca przez GUS oraz MPiPS odczyt bezrobocia, ale także szczegóły takie, jak jego stopa w konkretnych powiatach, a także aktywność zawodowa naszego narodu, czy też dostosowanie miejsc pracy do kompetencji bezrobotnych, by mogli oni bez oporów podejmować się zarobkowania na miarę swoich możliwości. Kolejną kwestią są też odpowiednio wysokie zarobki, zachęcające do podjęcia pracy. Z tym jednak wciąż jest w Polsce kiepsko.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

takdługoo (18.02.2014 19:59)

tak długo jak pracodawcy będą uważali że pracownicy pracują dla nich a nie z nimi....sytuacja na rynku pracy nie ulegnie poprawie jeśli ktoś nie dostrzega sensu w tym co wyżej napisane zalecam głeboką zmianę osobową

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm