pieniadz.pl

TNS OBOP: Polacy nie chcÄ… euro. Tylko 12% jest za wprowadzeniem europejskiej waluty

wtorek, 05-06-2012 godz. 14:02

TNS OBOP przeprowadził niedawno sondaż dotyczący wprowadzenia euro w naszym kraju. Okazuje się, że tylko nieliczna grupa obywateli popiera ten pomysł. Prawdopodobnie duży wpływ na negatywne odpowiedzi miały obecne problemy Eurolandu, a w szczególności Grecji i Hiszpanii. Są one najlepszym przykładem na to, że wspólna waluta nie tylko nie doprowadza do pozytywnych zmian, ale wręcz przeciwnie – może poważnie zaszkodzić.
Jak wynika z najnowszych badań, jedynie 12% Polaków popiera pomysł wprowadzenia współnej waluty. Jest to o 1% mniej zwolenników, niż w lutym b.r. Natomiast aż 58% obywateli naszego kraju jest przeciwnych takiej decyzji. Taki odsetek daje o 5% więcej niechętnych, niż podczas zbierania danych do poprzednich statystyk. Natomiast 22% respondentów uważa, że nowa waluta nie przyniosłaby żadnych – ani negatywnych, ani pozytywnych – zmian.

Przy tym aż 71% Polaków twierdzi, że euro może pogorszyć stan ich domowych budżetów, a to po pewnym czasie przełoży się na większe problemy całej rodzimej gospodarki. Takie prawdopodobne rezultaty sprawiają, że zdaniem niemal 1/3 (28%) społeczeństwa europejska waluta nie powinna nigdy zagościć w naszych portfelach. Jednocześnie, według grupy 38% spośród ankietowanych, euro powinno pojawić się w Polsce nie wcześniej, niż w 2015r. Jednak 13% pytanych popiera pomysł wejścia kraju do strefy euro maksymalnie do roku 2014.

Jednocześnie, 9% ankietowanych jest zdania, że euro nie przyniesie negatywnych skutków odbijających się na sytuacji materialnej ich rodzin. 10% to ci, którzy nie są w stanie określić, czy wprowadzenie wspólnej, europejskiej waluty wpłynie w jakikolwiek sposób na ich finanse. Kolejnych 10% respondentów zakłada, że euro nie będzie miało dla nich żadnego znaczenia, a 7% twierdzi, że nie wpłynie to też znacząco na polską gospodarkę. 17% pytanych nie ma zdania na temat zmian, jakie nowa waluta wprowadziłaby w polskim systemie gospodarczym.

Jako, że odsetek osób popierających wejście Polski do strefy euro zmalał w porównaniu z poprzednim, lutowym sondażem, można przypuszczać, że sceptycyzm narasta wraz z kolejnymi doniesieniami na temat problemów Grecji, w której część społeczeństwa domaga się opuszczenia przez kraj Eurolandu. Ogólny kryzys pokazuje słabość UE i wspólnej waluty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do TNS OBOP: Polacy nie chcÄ… euro. Tylko 12% jest za wprowadzeniem europejskiej waluty.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm