pieniadz.pl

Szara strefa powoduje w Polsce straty rzędu miliardów złotych rocznie!

piątek, 30-11-2012 godz. 10:10

Szara strefa w naszym kraju najczęściej opiera się na nielegalnym zatrudnianiu pracowników tak, żeby nie trzeba było odprowadzać za nich podatków ani składek. Poza tym, w dużej mierze obejmuje ona wykonywanie usług oraz sprzedaż towarów bez rozliczania się z uzyskanych dzięki temu przychodów. Jak wyliczyli eksperci, w ten sposób, Polska może tracić rocznie prawie 6 miliardów złotych!
Jak wynika z szacunków ekspertów, szara strefa podatkowa odbiera Polsce niemal 6 miliardów złotych na przestrzeni jednego roku. Dokładniej, są to straty na poziomie sięgającym ok. 5,8 mld zł. Najczęściej tego typu zachowania dostrzegalne są w sektorze handlowym, gdzie wielu sprzedawców udostępnia towary „na lewo”, nie rozliczając się ze swoich rzeczywistych przychodów. Dotyczy to zarówno handlowców stacjonarnych, jak i tych internetowych.

Dużym problemem jest szara strefa na rynku paliw. Tutaj dystrybutorzy najczęściej starają się wyłudzać VAT i nie płacić podatku akcyzowego. Wiele stacji decyduje się nawet na sprzedaż paliwa, które pochodzi np. z przemytu, więc nie ma akcyzy i nie będzie wymagało odprowadzania podatków. Akcyza jest też kłopotliwa dla handlarzy tytoniem, dlatego tutaj szara strefa również kwitnie w najlepsze. Nieoznakowane papierosy sprzedawane na targach, a ostatnio również w internecie są sporo tańsze, a popyt na nie już od kilku lat nie maleje. Bywają przemycane zza wschodniej granicy lub produkowane przez samych handlujących.

Ponadto, szara strefa rozwija się również wśród usługodawców, szczególnie tych działających prywatnie. Prywaciarze zwykle sami decydują o tym, ile godzin będą pracowali i jakich podejmą się działań, a jeśli ich klienci nie proszą o szczegółowe rozliczenia, np. w formie faktury VAT, to usługodawcy często w ogóle nie rozliczają się z wykonanych przez siebie działań, biorąc pieniądze „do ręki” i nie martwiąc się podatkami.

Niemniej jednak, problemy z płaceniem podatków pojawiają się nie tylko w handlu. Jak podkreślają specjaliści, wiele jednostek funkcjonujących w różnych sektorach i odmiennych branżach stara się szukać oszczędności właśnie poprzez unikanie płacenia podatków.

Decydują się na to nawet jednostki zaliczane do sektora publicznego takie, jak choćby szkoły. W ich przypadku wykorzystywane są głównie opcje zwolnień podatkowych dotyczących uczniów potrzebujących specjalnej opieki. Żeby tylko zaoszczędzić, instytucje niejednokrotnie gotowe są do wpisania na listę uczniów osób, które po prostu nie istnieją.

Według statystyk z bieżącego roku, udział szarej strefy w PKB sięga w Polsce 25%. To dużo więcej, niż średnia europejska, która wynosi 15%. Eksperci szacują, że niemal 35% przedsiębiorstw zatrudnia pracowników, nie odprowadzając za nich podatków ani składek. Oznacza to, że w porównaniu do poprzednich lat, szara strefa bezustannie się powiększa, co sprawia, że państwo czerpie mniejsze wpływy pochodzące z działalności obywateli, a do tego, stymulowany jest wzrost inflacji. 

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Grzegorz (24.02.2013 16:37)

Nie dziwię się przedsiębiorcom i innym osobom, które unikają podatków. Gdyby nasze Państwo potrafiło efektywnie wykorzystać te niby stracone pieniądze nie byłoby szarej strefy a tak, po co oddawać pieniądze na zmarnowanie!? Niezależnie od tego kto rządzi cały czas musimy oddawać pieniądze jak w średniowieczu składano daniny. Skoro Państwo ma wydatki to niech sobie na te wydatki zapracuje a nie zbiera (tzn. wymusza) od społeczeństwa. Owszem dobra publiczne może zapewnić tylko Państwo, ale jakoś nie widzę, żeby najważniejsze dobra: zdrowie, bezpieczeństwo i ochrona środowiska były zapewnione na odpowiednim poziomie. Skoro Państwo nie jest w stanie sobie poradzić chociażby z systemem zdrowia gdyż "system" jaki stworzony został przez okres transformacji jest nieefektywny, to za co biorą pieniądze osoby w ministerstwie zdrowia. Dla przykładu: skoro są w Polsce szpitale, które przynoszą dochody, to dlaczego nikt nie próbuje ich pracy naśladować?! Udział w części zysków zapewnić personelowi, który będzie bardziej zmotywowany aby zapewnić jak najlepsze warunki leczenia a sam odpowiednio wynagradzany. Skoro starsi panowie chcą sobie zasiadać w ławach poselskich to niech sami płacą sobie za kampanie wyborcze. Przypuszczam, że gdyby tak było to mogły by się w końcu przebić do parlamentu osoby, które lokalnie działają bardzo dużo i zostają docenione przez społeczeństwo za zaangażowanie. Kiedy decyzje będą podejmować ludzie kompetentni? Przecież na uczelniach w całej Polsce jest wiele kierunków pozwalających na wykształcenie osób w kierunku zarządzania Państwem. Może być ciekawie, kiedy transformacja dosięgnie do świadomości społeczeństwa. To, że mydlone są nam oczy na każdym kroku, od sprawy w jakiej koszuli dzisiaj przyszedł jakiś poseł do sejmu po dmuchane "afery" świadczy tylko i wyłącznie o tym, że nikt nie ma nam nic merytorycznego do powiedzenia. Niestety mass media wtórują temu i powielają spiralę ogłupiania narodu. Tylu młodych ludzi jest pomysłowych, odważnych, nie mających żadnego związku z poprzednim ustrojem, nie skrzywionych nim (chociaż obecnie zostajemy coraz bardziej skrzywieni obecnym czasem), że mogłoby wziąć sprawy w swoje ręce, jednak to nie byłoby wygodne dla żadnej partii, ponieważ okazałoby się, że doprowadziłoby to do odsunięcia ich wszystkich na bok. A co do naszej sceny politycznej, chociaż staram się omijać wszelkie informacje z niej płynące (albo kapiące), mam wrażenie, że wszystko odbywa się jak w filmie, gdzie chłopak, który chce się przypodobać dziewczynie namawia swoich dwóch kolegów aby "niby" się bili, po czym staje w obronie tego słabszego i dziewczyna jest oczywiście zachwycona, jakiego ma wspaniałego chłopaka. Przypatrzmy się bliżej, kto kogo atakuje, jak nie jedni drugich to drudzy trzecich, czwarci pierwszych i drugich bo trzeci zadarli z pierwszymi i tak na prawdę nie ma znaczenia kto! P.S. Do autora: Bardzo chętnie napisałbym artykuł na temat związany np. z ekonomią i polityką :-) gcoolczyk@wp.pl

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm