pieniadz.pl

Studencie, dbaj o swoje pieniÄ…dze!

poniedziałek, 29-09-2014 godz. 16:04

Początek roku akademickiego za 2 dni, a to oznacza, że większość żaków przeprowadziła się już do akademików lub wynajętych pokojów i mieszkań. To trudny czas głównie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją studencką przygodę. Muszą się usamodzielnić, dbając o własne wydatki, oszczędzając i nie tracąc pieniędzy w żaden głupi sposób. Jak więc przetrwać pierwsze miesiące studiów, zanim dostosujemy się do samodzielnego dysponowania pieniędzmi?
Większość pierwszoroczniaków wyprowadziła się już z domu i musi zacząć samodzielnie dbać o swoje finanse. Bez względu na to, czy mieszkają w akademiku, czy w wynajętym pokoju muszą nauczyć się dbać o pieniądze. Mimo, że zwykle środki są ograniczone, a wokół jest wiele pokus, to jednak trzeba przystosować się do zarządzania finansami osobistymi tak, by wystarczyło oszczędności na cały miesiąc. Istnieje kilka zasad, które są szczególnie istotne w pierwszych tygodniach, gdy dopiero przystosowujemy się do samodzielnego życia.

Zasada nr 1: Część w portfelu, część w banku
Nie warto mieć w kieszeni wszystkich posiadanych pieniędzy. Każdy z nas powinien przechowywać część swoich zasobów finansowych na rachunku oszczędnościowym. Dzięki temu, nie zostaną nam one ukradzione ani nie zgubimy ich. Poza tym, trzymając pieniądze w banku zwykle bardziej uważamy, na co je wydajemy, bo mamy mniejsze kwoty do rozdysponowania. Pamiętajmy przy tym, by wypłacając gotówkę z bankomatu decydować się na sumy, które są dostosowane do realnych potrzeb. Wybierając kwotę z nadwyżką, zapewne wydamy ją nawet, jeśli nie mamy tego w planach, a to tylko niepotrzebne wyzbywanie się oszczędności.

Zasada nr 2: Limit wydatków
Warto skorzystać z opcji dziennego limitu wypłat z konta oszczędnościowego. Nawet, jeśli osoba trzecia zyska dostęp do naszej karty i PINu, to nie będzie mogła pozbawić nas wszystkich posiadanych pieniędzy. Dodatkowo, my sami będziemy musieli poważniej przemyśleć każdy większy zakup. Zanim zdobędziemy pełną kwotę, będziemy musieli udać się do bankomatu więcej niż 1 raz, a to pozwoli nam spokojnie zastanowić się nad tym, czy znaczny wydatek jest rozsądnym posunięciem. Nie trzeba się jednak martwić o niespodziewane sytuacje wymagające wypłaty znacznej kwoty – możemy to uczynić w kasie banku. Zwykle można też zmienić limit przy pomocy opcji bankowości elektronicznej.

Zasada nr 3: Schowki i skarbonki
Nigdy nie warto nosić całej posiadanej gotówki w portfelu. Lepiej schować ją w kilku odmiennych miejscach. Nie musi to być kolejna portmonetka ani przysłowiowa skarpetka. Przydać może się za to skarbonka. Choć kojarzy się z dzieciństwem, to jednak bywa naprawdę pomocna. Jeśli zgubimy portfel, nie stracimy znacznej kwoty, a część pieniędzy wciąż będzie do dyspozycji nie tylko na koncie, ale i w gotówce. Pamiętajmy przy tym, żeby do portfela, z którym gdziekolwiek wychodzimy wkładać tylko niewiele więcej od kwoty, jaką planujemy wydać. Zabezpieczymy się na nieprzewidziane sytuacje, jednocześnie nie narażając się na utratę dużej sumy pieniędzy. Pieniądze, które zostaną nam z zaplanowanej na cały dzień kwoty, warto natomiast wrzucić do skarbonki, którą opróżnimy pod koniec miesiąca lub wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa wyraźnie się pogorszy.

Zasada nr 4: Tajemnica pilnie strzeżona
Nieważne, z iloma osobami mieszkamy i jak dobrze je znamy. Oczywiście, nie warto nikogo już na wstępie podejrzewać o złe intencje, jednak bezpieczeństwo zawsze powinno zostać zachowane. Właśnie dlatego nie należy zwierzać się współlokatorom ani znajomym z tego, gdzie przechowujemy pieniądze. Gotówkę można schować w wielu miejscach, ale tak naprawdę, najważniejsze jest to, by nikt o nich nie wiedział. Absolutnie z nikim nie dzielimy się też informacjami na temat naszych loginów, haseł i kodów dających dostęp do konta oszczędnościowego.

Zasada nr 5: Kontrola wydatków
Wszyscy powinniśmy kontrolować finanse osobiste, a studentów ta zasada dotyczy w szczególności. Zapisywanie wydatków, czy zbieranie paragonów jest niezłym pomysłem, jednak dobrze jest po prostu orientować się w bieżących cenach i wiedzieć, gdzie można taniej nabyć te same produkty. To tym ważniejsze, że będziemy wiedzieli, na czym powinniśmy zacząć oszczędzać, co lepiej zupełnie sobie odpuścić, a także kiedy możemy pozwolić sobie na małe zakupowe szaleństwo. Co więcej, jeśli w roztargnieniu gdzieś zapodziejemy pieniądze, łatwiej będzie nam się doliczyć tego, jaką kwotę mamy odszukać. Każdy, kto chce rozsądnie gospodarować pieniędzmi, powinien na bieżące monitorować stan posiadanych oszczędności.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Studencie, dbaj o swoje pieniÄ…dze!.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm