pieniadz.pl

Stres wykańcza pracowników. Jak z nim walczyć?

niedziela, 01-09-2013 godz. 14:02

Jak wynika z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez portal monster.com, tylko 7% pracowników na całym globie nie czuje w pracy stresu. Aż 60% ludzi odczuwa go natomiast codziennie. W największym stopniu stres dotyka pracujących Amerykanów. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Europie. Mimo tego, według danych pozyskanych przez TNS Polska, aż ¼ Polaków doznaje go codziennie.
Badania przeprowadzone przez monster.com na całym świecie pokazują, że 60% pracowników każdego dnia odczuwa w pracy stres. Tylko 7% twierdzi, że nie ma problemu z takimi odczuciami. Największy odsetek osób przejmujących się pracą odnotowano w Stanach Zjednoczonych. O codziennym stresie wspomniało tam 65% respondentów. Jedynie 6% uznało, że nie czuje go nigdy.

Na naszym kontynencie sytuacja wygląda trochę lepiej. O codziennych sytuacjach stresowych mówiło ok. 50% ankietowanych, ale za to aż 11% stwierdziło, że ten problem jest im obcy. W Polsce, pod koniec I kwartału tego roku, podobne badania przeprowadził TNS Polska na zlecenie „Gazety Wyborczej”. Pokazały one, że w naszym kraju codzienny stres w pracy jest zmorą ok. 25% obywateli.

Należy jednak wspomnieć także o stresie pośrednim. Okazuje się bowiem, że 1/3 Polaków przyznaje się do stresu związanego niekoniecznie z samym wykonywaniem służbowych obowiązków, co z kwestiami takimi, jak zbyt niskie dochody lub widmo zwolnienia z pracy. Nawet ci, którzy uzyskują dobre wyniki martwią się, że nadejdzie kres sukcesów, a wtedy ich sytuacja materialna ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Z badań TNS Polska wynika również, ze stres w pracy najczęściej dopada osoby z wykształceniem podstawowym oraz zasadniczym zawodowym. Najrzadziej odczuwają go natomiast Polacy mający wykształcenie wyższe magisterskie. W ich przypadku stres dopada tylko 1/3 badanych.

Specjaliści alarmują, że stres w pracy może doprowadzić do poważnych chorób. Poza nerwicami i stanami depresyjnymi, nadmierne wytwarzanie hormonów stresu może też powodować zwiększone ryzyko zachorowań o charakterze somatycznym. Stres potrafi doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, objawów bólowych, a nawet zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Co zatem robić, by minimalizować stres w pracy? Specjaliści doradzają korzystanie z technik relaksacyjnych takich, jak np. głębokie, powolne oddychanie, ściskanie piłeczki pozwalające na rozluźnienie mięśni napiętych z powodu stresu, czy też po prostu wygadanie się drugiej osobie, a nawet wypłakanie się.

Warto też pamiętać o relaksie po pracy. Najlepiej jest uprawiać sport, tańczyć, oddawać się swoim pasjom. Takie działania pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji. Aby się wyciszyć, dobrze jest również spędzać czas w otoczeniu bliskich, w tym przyjaciół i rodziny. Poza tym, doradza się izolację od spraw zawodowych. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest wyłączyć służbowy telefon i darować sobie sprawdzanie służbowej poczty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

agata (20.04.2014 00:39)

ja się dość długo męczyłam ale w końcu zdecydowałam się na destresan max. świetny ziołowy preparat kojący nerwy. już zaczynam odczuwać poprawę :-)

gryz (04.06.2014 10:13)

Ja zawsze miała obawy, że środek na stres może spowolnić moje reakcje, a nawet uzależnić.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm