pieniadz.pl

Soft skills - jak poprawić swój wizerunek w oczach szefa?

czwartek, 30-05-2013 godz. 11:11

Oczywistym jest, że w pracy najbardziej liczą się jej efekty, czyli w zależności od stanowiska, np. wyniki sprzedażowe, ilość podpisanych umów, wykonanych projektów itp. Niemniej jednak, okazuje się, że poza tym, co jest powszechnie zauważalne, duże znaczenie ma również to, co działa na podświadomość przełożonego. Takie cechy nazywane są kompetencjami miękkimi, czyli "soft skills" i mogą nam bardzo pomóc w awansie zawodowym.
Soft skills, kompetencje miękkie, czy inaczej umiejętności psychospołeczne – chociaż nie są związane z naszym wykształceniem, doświadczeniem ani przygotowaniem merytorycznym do pracy, to jednak odgrywają bardzo ważną rolę w wielu zawodach. To one sprawiają, że udaje nam się nawiązywać dobre relacje z innymi pracownikami i z szefem, ułatwiając wszystkim pracę grupową. To także one pomagają nam w nawiązywaniu kontaktów z klientami oraz mają ścisły związek z naszym dynamizmem i kreatywnością.

Większość z nas wie, jak ważna jest mowa ciała. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, w jak dużym stopniu pomaga nam ona w pracy. Zdarza się, że to właśnie dzięki niej szef może zauważyć w nas potencjał i powierzyć nam stanowisko lepsze od dotychczasowego. A jeśli jesteśmy bezrobotni, to dokładnie te cechy mogą przekonać do nas firmowych rekruterów.

Poza tym, że powinniśmy stać prosto i zawsze patrzyć w oczy rozmówcy, to liczy się również przyjmowanie otwartej postawy ciała, która okazuje, że jesteśmy gotowi na rozmowy. Odzwierciedla ona naszą gotowość do kontaktów z drugim człowiekiem, ale pośrednio może świadczyć też o tym, że nieźle radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów i niestraszna jest nam praca w grupie.

Nie wystarczy jednak sama postawa, potrzebne są szeroko rozumiane zdolności przywódcze. Co ciekawe, pracownicy najwyżsi stanowiskiem twierdzą, że są one potrzebne głównie mężczyznom, a nieco rzadziej kobietom. Niemniej jednak, cenną cechą jest umiejętność skupienia na sobie uwagi innych osób, utożsamianie się z tym, co prezentujemy i o czym mówimy tak, by przekonywać innych i budować ich zainteresowanie, a jednocześnie respekt wobec nas.

Asertywność jest jedną z najważniejszych cech nie tylko w pracy, ale i w całym życiu. Musimy umieć jasno wyrażać swoje zdanie, a w razie potrzeby, umieć grzecznie odmawiać. Asertywność to taka doza pewności siebie, która ma sprawiać, że nie będziemy nadmiernie ulegali i śmiało będziemy dążyli do wcześniej wyznaczonego celu. Taka postawa sprawi, że nie zawiedziemy szefa, nie zaniedbamy swoich obowiązków.

Bardzo ważna w pracy okazuje się być też inteligencja emocjonalna, dzięki której podświadomie sprawiamy, że inni ludzie dobrze czują się w naszym towarzystwie. Musimy umieć nie tylko mówić, ale i słuchać, wykazywać zrozumienie. Mimo wszystko, wielu kierowników firm uważa, że to właśnie umiejętność mówienia jest najważniejsza.

Dobry pracownik musi umieć skupiać uwagę innych tym, co i jak mówi. Powinien przy tym być zaangażowany w daną tematykę tak, by być maksymalnie wiarygodnym. Liczy się też śmiałość umożliwiająca występowanie przed większą widownią i pewność siebie, która pozwoli swobodnie mówić, trafiając tym samym do słuchaczy.

W pracy przydaje się też wiedza ogólna dotycząca najnowszych wydarzeń z różnych dziedzin życia. Dzięki temu, można rozluźnić atmosferę i lepiej porozumieć się z wyjątkowo trudnym klientem bądź współpracownikiem. Trzeba jednak umieć podświadomie określić, jaki temat możemy poruszyć w jego towarzystwie, żeby zainteresował się nim i zaczął czynnie uczestniczyć w rozmowie. Przydaje się też poczucie humoru, lecz dopasowanie go do osoby, którą słabo znamy bywa wyjątkowo trudne.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Soft skills - jak poprawić swój wizerunek w oczach szefa?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm