pieniadz.pl

Senat poparł reformę emerytalną. Pozostał już tylko podpis prezydenta

czwartek, 24-05-2012 godz. 10:10

Dzisiaj rano Senat przegłosował reformę emerytalną. Jedynym krokiem do wprowadzenia jej w życie jest już tylko podpis prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Niemniej jednak, część polityków, a także NSZZ „Solidarność” od dawna zapowiada, że nie pozwolą, by zmiany zostały zaakceptowane.
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych reform, jakie w ostatnich latach pojawiły się w polskiej polityce, została przegłosowana w Senacie i trafi do podpisu prezydenta. Wyższa izba polskiego Parlamentu nie wprowadziła żadnych poprawek. Za wdrożeniem w życie wszystkich zmian określanych reformą opowiedziało się 63 senatorów. 31 było przeciwnych, ale żaden nie zrezygnował z oddania swojego głosu.

Najważniejszą spośród zmian, które mają wejść w życie od następnego roku, będzie wydłużenie wieku emerytalnego Polaków. Ma to następować stopniowo. Od 2013r., z każdym kolejnym rokiem wiek przechodzenia na emeryturę będzie wydłużany o 3 miesiące, aż do momentu, w którym i kobiety, i mężczyźni będą pracowali do 67. roku życia. W przypadku mężczyzn wiek emerytalny zostanie osiągnięty w 2020r., a w przypadku kobiet nastąpi to w roku 2040.

Ponadto, możliwe byłoby przejście na częściową emeryturę obejmującą kobiety, które mają co najmniej 62 lata i wypracowały min. 35 lat stażu ubezpieczeniowego oraz mężczyzn w wieku 65 lat, którzy wypracowali, co najmniej 40 lat, mając pełne ubezpieczenie.

Dodatkowo, podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu, przegłosowana została nowelizacja ustawy dotyczącej służb mundurowych. Zgodnie z nią, również ich wiek emerytalny zostanie wydłużony. W ich przypadku możliwość przejścia na emeryturę pojawi się po 55. roku życia, jeśli przepracowali min. 25 lat służby. To aż o 10 lat więcej, niż obecnie – teraz bez względu na wiek, muszą przepracować tylko 15 lat.

Reforma emerytalna spotkała się z bardzo dużym odzewem zarówno politycznym, jak i społecznym. Podzielono się na dwa obozy, z których każdy próbował przekonać innych do swoich racji. Jeszcze wczoraj, na dzień przed głosowaniem w Senacie, minister pracy nawoływał, by nie popierać żadnych poprawek, których łącznie zgłoszono aż 20. Natomiast jeden z senatorów PiS podkreślał, że w Unii Europejskiej pracuje się krócej, więc Polacy również nie powinni podwyższać wieku przejścia na emeryturę. Największy sprzeciw okazują działacze NSZZ "Solidarność", którzy blokowali wyjście z Sejmu w trakcie wcześniejszych obrad, a później zapowiadali, że ich protesty nie skończą się, dopóki reforma nie zostanie odrzucona.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Senat poparł reformę emerytalną. Pozostał już tylko podpis prezydenta.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm