pieniadz.pl

Rynki pod presją, polska waluta słabnie

środa, 14-12-2011 godz. 09:09

Notowania pary EURUSD nie obroniły wczoraj kluczowego poziomu 1,3145 i chyba to należy uznać za wydarzenie dnia. Taniejące euro pociągnęło za sobą bowiem przecenę złotego, spadki na rynkach akcji, a także spadek cen złota. Przedłużająca się niepewność zwiększa ryzyko wystąpienia kryzysu bankowego i panicznej ucieczki do dolara.
GOLD – silna wyprzedaż złota

We wczorajszym komentarzu porannym pisaliśmy, iż zmiana oczekiwań wobec polityki Fed jest czynnikiem ryzyka dla cen złota. Wczorajszy komunikat potwierdził, iż wobec lepszych danych Fed nie myśli o zmianie polityki, a to oznacza, iż nadzieje na kolejne luzowanie ilościowe stają się nieaktualne. Tym samym znika jeden z głównych ostatnio motywów do kupowania kruszcu.

Cena zÅ‚ota dotarÅ‚a wczoraj do strefy wsparcia 1605-1620 USD za uncjÄ™ i jeÅ›li to, co obserwujemy od miesiÄ…ca to jedynie korekta, teraz byÅ‚by dobry moment na jej zakoÅ„czenie. Jednak przy nienajlepszych perspektywach dla euro i braku perspektyw na dodruk pieniÄ…dza istnieje ryzyko, iż przecena bÄ™dzie gÅ‚Ä™bsza. PrzeÅ‚amanie wspomnianej strefy wsparcia może zaowocować realizacjÄ… peÅ‚nej formacji gÅ‚owy i ramion z zasiÄ™giem 1535 USD. 

Rada odłoży obniżki, ale dla złotego to bez znaczenia

Sporym zaskoczeniem w dniu wczorajszym okazaÅ‚ siÄ™ odczyt listopadowej inflacji w Polsce. Roczna dynamika cen konsumenta wzrosÅ‚a do 4,8%, powyżej naszej prognozy (4,5%) jak i oczekiwaÅ„ rynku (4,4%). Na tÄ™ niemiÅ‚Ä… niespodziankÄ™ zÅ‚ożyÅ‚y siÄ™ zasadniczo dwa czynniki: szybszy niż zakÅ‚adaliÅ›my wzrost cen żywnoÅ›ci (1,2% m/m), jak i wzrost cen w kategorii zdrowie (2,3% m/m) – najwiÄ™kszy od stycznia 2000 roku. Ten ostatni czynnik to efekt zwiÄ…zany jest z wejÅ›ciem w życie nowej listy leków refundowanych, co pociÄ…gnęło za sobÄ… znaczny wzrost cen wyrobów farmaceutycznych. W konsekwencji ten efekt (podobnie jak styczniowa podwyżka podatku VAT) podniesie Å›cieżkÄ™ rocznego CPI przez kolejnych jedenaÅ›cie miesiÄ™cy.  

Ta niespodzianka inflacyjna może sprawić, iż Rada nie zdecyduje się na obniżki stóp procentowych w pierwszym kwartale, chyba że napłyną jednoznaczne sygnały, iż strefa euro weszła w recesję. Mimo to notowania złotego nie zareagowały na dane, ani na ruch na rynku obligacji (wzrost rentowność na krótkim końcu krzywej). Krajowy rynek stopy procentowej w zasadzie nie odgrywa na ten moment żadnej roli w kształtowaniu notowań złotego. Naszym zdaniem Rada mogłaby stopy obniżyć i nie odbiłoby się to niekorzystnie na notowaniach polskiej waluty. Zależą one bowiem od postrzegania ryzyka pogorszenia się sytuacji w Europie, a tu część inwestorów obawia się najgorszego, czyli kryzysu bankowego, który pociągnąłby za sobą odpływ kapitału zagranicznego z rynków wschodzących w ogóle i z rynków Europy Centralnej w szczególności.

Jakkolwiek widzimy szansę na umocnienie złotego w ostatnich dniach roku, eskalacja kryzysu może sprawić, iż w pierwszym kwartale kurs EURPLN wzrośnie przejściowo powyżej poziomu 4,70.

W kalendarzu – włoska aukcja, chiński PMI

Dziś kluczowym wydarzeniem przed południem będzie aukcja włoskich 5-latek. Włoski rząd będzie starał się zebrać z rynku 3-5 mld EUR. Wyniki powinniśmy poznać ok. godziny 11.00. Szczególnie rentowność może mieć wpływ na nastroje rynkowe. Wcześniej 2-letnie obligacje emitować będą Niemcy oraz poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy (10.30, konsensus to wzrost bezrobocia o 16 tys.). Z kolei w nocy poznamy wstępny indeks PMI za grudzień dla Chin. Rynek ma nadzieję, iż listopadowy spadek (47,7 pkt.) okaże się wypadkiem przy pracy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rynki pod presją, polska waluta słabnie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm