pieniadz.pl

Rekordy na Wall Street sygnałem dla podtrzymania optymizmu

środa, 14-03-2012 godz. 11:11

Komunikat po marcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) spełnił oczekiwania rynku. Decydenci dostrzegli poprawę w gospodarce amerykańskiej w związku z ostatnią serią lepszych od oczekiwań odczytów danych makroekonomicznych, co w pewnym stopniu osłabiło oczekiwania szybkiej modyfikacji polityki pieniężnej.
Z drugiej strony podkreślone zostało utrzymujące się zagrożenie ze strony negatywnych czynników, jak również zwrócono uwagę na nadal podwyższony poziom bezrobocia. Podsumowując, komunikat był lekko bardziej optymistyczny niż w styczniu, co na ten moment nie przekreśla użycia narzędzi monetarnych w przyszłości, łącznie z kolejną runda monetyzacji długu.

Oświadczenie FOMC było jednak n tyle pozytywne, aby wpłynąć na umocnienie dolara. Kurs EUR/USD spadł do 1,3042, choć jeszcze przed oświadczeniem był 0,6 proc. wyżej, z kolei względem japońskiego jena dolar zyskał 0,5 proc. do 83,10 USD/JPY. Reszta rynku bardziej jednak skupiona była na innym dokumencie Fed. Wczoraj opublikowane zostały wyniki stress testów amerykańskich banków, według których 15 spośród 19 badanych instytucji ma odpowiedni poziom kapitałów.

Ta informacja wyraźnie zmniejszyła obawy o kondycję sektora bankowego w USA i stała się motorem wzrostów dla nowojorskiej giełdy. W efekcie indeks Dow Jones zamknął się na poziomie najwyższym od 2007 r., S&P 500 osiągnął szczyt z maja 2008 r. a technologiczny Nasdaq był najwyżej od listopada 2000 r. Rekordy te zapewnie nie umkną uwadze europejskich inwestorów, stąd pozytywny sentyment powinien panować również w trakcie środowej sesji na Starym Kontynencie. Widać więc, że po prawie dwóch dniach ciszy i spokoju, jaka na początku tego tygodnia ogarnęła rynki finansowe, inwestorzy otrzymali impuls do dalszego zwieszania zaangażowania w ryzykowne aktywa. Przynajmniej do czasu, aż nie pojawi się kolejny powód do obaw, o czym należy wciąż pamiętać.

Oczekiwana dziś przewaga pozytywnych nastrojów powinna także przełożyć się na umocnienie złotego do euro, choć na razie jeszcze tego nie widać. Dziś rano kurs pozostaje blisko wczorajszych maksimów, tj. 4,13, za sprawą gorszych od oczekiwań danych o saldzie na rachunku obrotów bieżnych po styczniu. Deficyt sięgnął 1,83 mld euro wobec 1,34 mld euro w grudniu 2011 r. i tym samym została przerwana seria kilku miesięcy, kiedy bilans na rachunku bieżącym poprawiał się.

Dziś jednak to nie dane makro będą kreować sytuację na rynku złotego (popołudniowy raport o podaży pieniądza M3 zapewne przejdzie bez echa). Ministerstwo Finansów sprzeda w środę dwuletnie obligacje skarbowe za maksymalnie 4 mld złotych. Aukcja powinna przyciągnąć spore zainteresowanie inwestorów zagranicznych na wzór zeszłotygodniowej sprzedaży pięcioletnich papierów, gdzie nadmiar popytu obniżył rentowności do sześcioletnich minimów.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że pierwotnie oferta opiewała na maksymalnie 3,5 mld złotych, jednak ostatecznie oferta została podwyższona w odpowiedzi na apel polskich instytucji obawiających się, że może dla nich braknąć obligacji przy tak dużej aktywności zagranicznych banków. Z punktu widzenia rynku złotego, przez analogię do ruchów z 8 marca, napływ kapitału pod zakup papierów skarbowych może wywołać spadek kursu EUR/PLN o 2-3 grosze.

Widać, że przy mocno wykupionym rynku obligacji Włoch i Hiszpanii, zagraniczni inwestorzy szukają bardziej dochodowych form wykorzystania środków pożyczonych od EBC w ramach LTRO i polskie papiery są w czołówce instrumentów do wyboru. Trend ten będzie teraz wspierał polską walutę, ale, o czym nie można zapominać, jest też druga strona medalu. Szybko napływający kapitał na polski rynek równie szybko z niego ucieka (patrz sierpień-wrzesień 2011), zagrażając stabilności polskiego rynku walutowego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rekordy na Wall Street sygnałem dla podtrzymania optymizmu.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm