pieniadz.pl

Prawo do bycia zapomnianym – co to i komu przysługuje?

niedziela, 18-05-2014 godz. 11:11

Prawo do bycia zapomnianym – to stosunkowo nowe pojęcie prawne, które narodziło się wraz z roszczeniami internautów domagających się usunięcia z sieci danych na ich temat. Czy naprawdę można oczyścić internet z treści dotyczących konkretnej osoby? Były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przyznaje, że jest to możliwe, choć trudne. Natomiast europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok zgodnie, z którym internauta ma prawo domagać się usunięcia z sieci treści na swój temat.
Prawo do bycia zapomnianym to prawo, które pozwala internautom domagać się usunięcia z sieci danych na ich temat. Według wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, każdy z nas ma prawo ubiegać się o to, by z zasobów sieci usunięto wszelkie materiały w jakikolwiek sposób wypaczające rzeczywiste informacje na nasz temat.

Chociaż na razie jest to tylko jednorazowy wyrok, to jednak politycy zakładają, że właśnie ta decyzja TS pozwoli na podjęcie efektywnych prac nad stworzeniem europejskiego rozporządzenia regulującego kwestię taką, jak ochrona prywatności i danych osobowych w sieci. Taki dokument jest niezbędny, lecz wciąż jeszcze europejscy politycy nie ustalili żadnych ogólnych zasad dotyczących tej sprawy.

W sprawie prawa do bycia zapomnianym wypowiedział się ostatnio dawny polski minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Podkreślił on, że takie rozporządzenie jest rzeczywiście niezwykle potrzebne, jednak prace nad nim mogą potrwać dłuższy czas, a póki co, należy docenić fakt, że Trybunał wydał wyrok korzystny dla internautów.

Oprócz tego, Boni wspominał, że możliwość usunięcia z sieci pewnych informacji na temat użytkowników jest świetna opcją, aczkolwiek będzie wymagało znacznego wkładu pracy, ponieważ likwidacja treści z internetu nie należy do łatwych działań.

A co w ogóle będzie można usunąć? Przede wszystkim, chodzi o dane nieprawdziwe lub nieaktualne. Jeśli takie występują, można domagać się ich skasowania. Dodatkowo, w niektórych przypadkach można starać się o usunięcie informacji, które uznamy za nieistotne dla osób trzecich.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Prawo do bycia zapomnianym – co to i komu przysługuje?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm