pieniadz.pl

Pracownicy ze specjalistycznymi umiejętnościami - w kraju wciąż ich brakuje

niedziela, 19-10-2014 godz. 12:12

Mimo tego, że w Polsce bezrobocie wciąż stanowi problem, to jednocześnie niektóre firmy narzekają na brak pracowników. Dotyczy to głównie firm działających w branży IT oraz technicznej. Niedobory widać w grupie pracowników ze specjalistycznymi umiejętnościami. Barierę w dostosowaniu wykształcenia i umiejętności pracowników do wymagań firm stanowi głównie nieodpowiedni system edukacyjny.
Eksperci nie ukrywają, że polska edukacja nie jest w stanie nadążyć za szybko rozwijającym się sektorem technologicznym. Powoduje to, że brakuje u nas pracowników ze specjalistycznymi umiejętnościami, których oczekują pracodawcy.

Na braki kadrowe narzekają głównie firmy działające w branży IT, branży technicznej oraz szukające pracowników do centrów usług wspólnych. Do tych ostatnich poszukiwani są głównie ludzie władający kilkoma językami – takich osób brakuje w wielu polskich firmach działających w różnych branżach. Niedobory występują także w przedsiębiorstwach farmaceutycznych i zakładach przemysłowych.

Specjaliści podkreślają, że ten problem może rozwiązać, przede wszystkim, skuteczniejsza współpraca uczelni wyższych z samorządami oraz konkretnymi pracodawcami. Dzięki temu udaje się łączyć zajęcia teoretyczne z praktykami w firmach, które w późniejszym okresie chętniej zatrudniają absolwentów mających doświadczenie w pracy w ich oddziałach.

Jak dotychczas takie działanie przyniosły pozytywne efekty. Dane przedstawiane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że współpraca uczelni z firmami pozwoliła obniżyć bezrobocie w najmłodszej grupie wiekowej (poniżej 24. roku życia) z 26% w 2013r. do 23,1% obecnie. Minimalnie spadło też bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych.

Niemniej jednak istotna jest również, aby pracodawcy potrafili walczyć o pracowników. Okazuje się bowiem, że wysokie zarobki nie są jedynym czynnikiem zachęcającym do podjęcia pracy. Kandydaci oczekują szansy rozwoju swoich pasji i możliwości wspinania się po kolejnych szczeblach kariery.

Także pracodawcy mają oczekiwania wobec kandydatów. Poza oczywistym przygotowaniem zawodowym, wielu chciałoby, aby pracownicy byli nastawieni na dalsze dokształcanie się, które pozwoli im zdobywać dalsze kompetencje. Powinni być zmotywowani do stałej nauki, ale też do gotowi na ewentualną zmianę stanowiska w razie, gdyby okazało się to korzystne dla całej firmy.

To jednak pozostaje głównie kwestią mentalności Polaków. Na szczęście, o ile jeszcze przed kilkoma laty niewielki odsetek pracowników był gotowy do dalszego pogłębiania wiedzy i przekwalifikowywania się, to w ostatnim czasie widać zmiany. Mając świadomość sytuacji na rynku, młodzi Polacy coraz chętniej decydują się na dokształcanie i zmianę stanowiska dopatrując się w tym szansy na wyższe zarobki i stabilniejszą pozycję na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Pracownicy ze specjalistycznymi umiejętnościami - w kraju wciąż ich brakuje.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm