pieniadz.pl

Pracowałeś w święta? Sprawdź, co Ci przysługuje

piÄ…tek, 26-12-2014 godz. 12:12

Jako że oba dni świąt Bożego Narodzenia są ustawowo wolne od pracy, to każdy, kto zmuszony był stawić się wtedy na swoim stanowisku, może liczyć na rekompensatę w postaci innego dnia wolnego do odebrania w terminie ustalonym z pracodawcą. Ewentualnie, dzień ten może zostać zamieniony na rekompensatę finansową. Jeśli natomiast pracownik zatrudniony jest w święta niezgodnie z prawem, pracodawcy grozi wysoka grzywna.
Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to dni ustawowo wolne od pracy. Oznacza to, że zdecydowana większość spośród nas nie idzie do pracy. Niestety, w niektórych przypadkach nie da się uniknąć wykonywania obowiązków służbowych nawet w te dni, które dla wielu są najważniejszymi w roku. Jeśli wykonywany zawód wymaga stawienia się w pracy w święta, przysługuje nam jednak odpowiednia rekompensata.

Podstawowym sposobem wynagrodzenia pracownikowi faktu, że musiał pracować w dniu wolnym jest zwrócenie mu tego dnia w innym terminie. Najczęściej data ta jest ustalana wspólnie przez podwładnego i pracodawcę tak, by dla obu stron był to w pełni dogodny termin. Zdarza się jednak, ze pracodawca decyduje o tym samodzielnie. Może tak się stać np. wtedy, gdy dla dobra firmy nie jest możliwa żadna inna data poza wskazaną przez szefa.

Niemniej jednak bywa również tak, że w ogóle nie udaje się znaleźć terminu, który mógłby zostać wykorzystano jako zwrot przepracowanego święta. W takiej sytuacji strony mogą ustalić, że rekompensata przyjmie postać finansową. W takim przypadku za każdą godzinę przepracowaną w dzień ustawowo wolny, pracownik ma otrzymać dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość to 100% standardowej stawki godzinowej. Można więc uznać, ze zarobek jest wtedy podwójny.

Warto dodać, że nie ma znaczenia, ile godzin zostanie przepracowanych w dniu świątecznym. Nawet jeśli podwładny miał stawić się w miejscu pracy wyłącznie na godzinę, to i tak pracodawca jest zobowiązany do oddania mu pełnego dnia wolnego lub podwojenia pensji.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków święta są dniami wolnymi od pracy i pracodawca nie ma prawa wymagać, by podwładni wykonywali wtedy swoje obowiązki. Ustawa jasno określa, w jakich sytuacjach można oczekiwać stawienia się pracownika na jego stanowisku Dotyczy to głównie ściśle określonej grupy zawodów. Jeśli natomiast pracodawca bezprawnie nakazuje podwładnym pojawienie się w pracy w dniu wolnym, wtedy grozi mu kara grzywny wahająca się od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Pracowałeś w święta? Sprawdź, co Ci przysługuje.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm