pieniadz.pl

Portugalczycy wyszli na ulice – mają dość rządu i oszczędzania

niedziela, 03-03-2013 godz. 10:10

W sobotę, 2 marca, w Portugalii odbyły się wielkie demonstracje przeciwko tamtejszemu rządowi i prowadzonej przez niego polityce oszczędnościowej. Mówi się, że na ulice wyszło, co najmniej milion mieszkańców tego kraju. Najwięcej osób pojawiło się na ulicach Lizbony, jednak demonstrowano również w 30 innych miastach portugalskich. Podobne działania zapowiadają kolejne państwa europejskie.
Wczoraj późniejszym popołudniem Portugalczycy zorganizowali szereg demonstracji antyrządowych, które odbyły się w ponad 30 miastach kraju. Największa spośród nich miała miejsce w stolicy państwa, Lizbonie. Demonstranci zebrali się pod tamtejszym pomnikiem markiza de Pombal ok. godziny 17:00 czasu polskiego. Należy zaznaczyć, że miejsce zbiórki nie było przypadkowe – wspomniany markiz był bowiem wielkim reformatorem gospodarczym kraju.

Pod wodzą liderów związkowych zebrany tłum wyruszył na plac Handlu – to na nim zorganizowany został wielki wiec protestacyjny przeciwko aktualnemu rządowi i jego polityce. Jak wskazywały na to trzymane przez protestantów transparenty, rządowi zarzucano m.in. brak działań hamujących wzrost bezrobocia. Na wielu z nich namalowane były bowiem cyfry 17.6 – właśnie tyle pod koniec lutego wynosiła w Portugalii stopa bezrobocia.

Poza tym, Portugalczycy nie ukrywali, że dość mają programu oszczędnościowego, który pozwala ich krajowi dostosować się do wymogów stawianych przez jednostki zewnętrzne. Z tego względu, wczorajsza fala demonstracji odbywała się pod hasłem „Niech spada trójka!”. Odnosiło się to do „Trójki”, czyli do Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Komisji Europejskiej.

Warto przy tym dodać, że właśnie 2 marca w Portugalii przebywali przedstawiciele wszystkich trzech wspomnianych jednostek, dlatego protesty zostały zaplanowane na ten dzień. Reprezentanci EBC, KE i MFW pojawili się po to, by sprawdzić, czy program oszczędnościowy jest prawidłowo prowadzony i czy przynosi efekty. Przypomnijmy, że wprowadzenie znacznych cięć budżetowych było warunkiem, jaki „Trójka” postawiła Portugalii, by ta mogła otrzymać wsparcie finansowe z zewnątrz. Jego kwota sięgała 78 miliardów euro.

Podobne protesty przeciwko cięciom oszczędnościowym planują również inne europejskie kraje. Na razie wiadomo, że podobne demonstracje chcą urządzić Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

njPOPAPRAN (08.03.2013 20:25)

MOWIA dosc PASIBRZUCHOM RZADZACYM ktorzy dbaja glownie o siebie a nie ludzi. Mowia NIE BANKIEROM i WYSOKIM PREMIOM dla URZEDASOW

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm