pieniadz.pl

Porozumienie w środę - poranny komentarz rynkowy XTB

poniedziałek, 24-10-2011 godz. 00:12

Już pod koniec ubiegłego tygodnia stawało się jasne, iż weekendowy szczyt UE nie przyniesie konkretnych ustaleń i będziemy musieli na nie poczekać przynajmniej do środy, kiedy odbędzie się kolejny szczyt. Tym samym pierwsza połowa tygodnia to ponownie koncert plotek i spekulacji. Najważniejsze z nich przed Wami.
Banki zgadzają się na 40% redukcję greckiego długu – to więcej niż 21% w lipcu, ale ciągle mniej niż oczekiwane przez polityków min. 50%; tym niemniej jest to już postęp; banki chcą też planu dla wzrostu gospodarczego w Grecji

FT: Banki będą potrzebować jednak 108 mld EUR – to więcej niż suma, o której mówiło się w piątek (poniżej 100 mld EUR, nawet 80 mld) – banki będą musiały szukać tych kapitałów na rynku; co więcej banki mają być zmuszone do wyceny obligacji według aktualnej wartości rynkowej; to oznaczałoby, iż hiszpańskie i włoskie banki musiałyby pozyskać najwięcej kapitałów (co budzi sprzeciw tych krajów)

EFSF – sÄ… dwie opcje zlewarowania funduszu: 1) wykorzystanie kapitałów do gwarantowania 20-30% wartoÅ›ci obligacji nabywanych przez prywatnych inwestorów 2) powoÅ‚anie specjalnego wehikuÅ‚u inwestycyjnego (SPV) z kapitaÅ‚em EFSF, który pożyczaÅ‚aby od prywatnych inwestorów pod zastaw nabywanych obligacji; nadal uważamy, iż kwestia EFSF jest wtórna i nie powinna być traktowana jako punkt zwrotny   

Podtrzymujemy nasze stanowisko zakÅ‚adajÄ…ce, iż politycy nie pozwolÄ… na niekontrolowane bankructwo kraju strefy euro. JednoczeÅ›nie jednak postanowienia nie bÄ™dÄ… na tyle daleko idÄ…ce (w kwestii redukcji dÅ‚ugu i reform strukturalnych) aby rynek uznaÅ‚, iż finanse publiczne krajów strefy (nie tylko Grecji, ale również wiÄ™kszych krajów jak WÅ‚ochy czy Francja) bÄ™dÄ… systematycznie poprawiać siÄ™, szczególnie w kontekÅ›cie postÄ™pujÄ…cego spowolnienia gospodarczego w Europie. Uważamy, iż rynek już z nawiÄ…zkÄ… wyceniÅ‚ efekty trwajÄ…cych jeszcze prac (po najÅ›wieższÄ… AT głównych par walutowych zapraszamy do pulsu rynku http://www.xtb.pl/strefa-analityczna).  

Sytuacja makroekonomiczna – lepiej, ale czy dobrze?
Ostatnie trzy tygodnie przyniosły silne wzrosty cen akcji na Wall Street. Ta zwyżka to w dużej mierze efekt nadziei związanych ze szczytem w Europie, ale po części także zasługa lepszych danych z USA. Aktywności nie tylko nie obniżyła się we wrześniu, ale nawet lekko wzrosła i jest szansa na kontynuowanie tej tendencji w październiku, rynek pracy jest stabilny, sprzedaż detaliczna nie sugeruje załamania w popycie prywatnym. Inna sprawa, że obecne ceny akcji dyskontują już nadzieje na uniknięcie dłuższego spowolnienia, a odczyty z Europy są dalece mniej optymistyczne. Pozostaje więc czekać na kolejne dane, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie ich sporo. Kluczowa lista według dat:

24 października (dziś) – wstępne indeksy PMI w Europie
27 października – wstępny szacunek PKB za trzeci kwartał w USA
31 października – indeks Chicago PMI
1 listopada – indeks ISM
2 listopada – raport ADP
3 listopada – indeks ISM usług
4 listopada – dane rządowe z rynku pracy USA

Warto wspomnieć o dzisiejszym odczycie chiÅ„skiego indeksu PMI, który powróciÅ‚ powyżej granicy 50 pkt. (wzrost z 49,9 do 51,1 pkt.). DziÄ™ki temu dobre nastroje udaÅ‚o siÄ™ podtrzymać w trakcie sesji azjatyckiej. Pokonanie sierpniowych maksimów na kontraktach na indeks S&P500 teoretycznie powinno pozwolić na wzrost nawet nieco powyżej 1270 pkt. Jednak utrzymanie siÄ™ tych poziomów przez dÅ‚uższy okres wydaje siÄ™ wÄ…tpliwe. 

W kalendarzu – europejskie PMI i kolejne wyniki
W dzisiejszym kalendarzu najważniejsze sÄ… odczyty wstÄ™pnych PMI dla strefy euro (9.58, konsensus dla przemysÅ‚u to 48 pkt., dla usÅ‚ug 48,8 pkt., dane z Francji o 8.58, z Niemiec o 9.28), szczególnie po nieoczekiwanym wzroÅ›cie aktywnoÅ›ci w USA (wskaźnik Philly Fed) i Chinach. W skali caÅ‚ego tygodnia kluczowy powinien być raport o PKB z USA (czwartek).  

Przed nami kolejne raporty spółek, ale poza wynikami w USA (Caterpillar, Visa, Exxon Mobil, Chevron, TI, Xerox czy Boeing) mamy także pierwsze wyniki w Europie (m.in. Deutsche Bank, FT, BP, BASF, GSK czy Total). Jak dotąd sezon wyników wypada neutralnie – wyniki spółek z indeksu DJIA są średnio zbieżne z konsensusem rynkowym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Porozumienie w środę - poranny komentarz rynkowy XTB.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm