Polskie sądy nie będą wydawały wyroków w zawieszeniu?
Jak wynika za statystyk, na dzień dzisiejszy kary w zawieszeniu są orzekane w 55% przypadków i wielokrotnie okazuje się, że wydawane są wobec tych samych osób. Nie można zastosować poważniejszych kar, ponieważ chodzi o drobne wykroczenia, ale jednocześnie, wyroki w zawieszeniu raczej nie spełniają swojego zadania, bo nie odstraszają przestępców. Jeśli natomiast dochodzi do ponownego popełnienia czynu karalnego i skazany trafia za kratki, to staje się jedynie kolejnym obciążeniem finansowym dla państwa.
Z tego też powodu, politycy uznali, że zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie częstszych kar grzywien, które nie tylko będą uprzykrzały życie karanym, ale dodatkowo, zapewnią zyski jednostkom państwowym. W nowelizacji prawa karnego pojawić mają się też zapisy ułatwiające ściąganie tego typu zaległości finansowych.
Jeżeli ukarany nie zapłaci grzywny na czas, to trafi do rejestru dłużników oraz na listy biur informacji gospodarczej. Utrudni mu to prowadzenie działalności gospodarczej, zaciąganie kredytów czy pożyczek itp. Dzięki temu, jego motywacja do uiszczenia należności będzie wyższa.
Oprócz tego, resort sprawiedliwości proponuje, aby częściej występowały tzw. kary mieszane, łączące w sobie karę ograniczenia wolności z grzywną. Dodatkowo, łączone mają być kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu domowego.
Nowe rozwiązania mają pomóc w ograniczeniu liczby więźniów znajdujących się w polskich zakładach penitencjarnych. To natomiast ma przełożyć się na niższe koszty ponoszone przez państwo w związku z ich utrzymaniem. Szacuje się, że jeden więzień kosztuje rocznie ok. 30 tysięcy złotych. W przypadku częstszego orzekania kar w postaci grzywien, te koszty zostałyby zredukowane, a co więcej, zwiększyłyby się dochody budżetowe.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.