pieniadz.pl

Polskie miasta wyludniają się – co będzie w przyszłości?

niedziela, 13-04-2014 godz. 16:04

Eksperci nie mają wątpliwości – w najbliższych latach Polskie miasta będą się regularnie zmniejszały. Na wszystkie miasta wojewódzkie, tylko w trzech ma przybyć mieszkańców. Z pozostałych dużych miejscowości, ludność będzie wyjeżdżała, osiedlając się na przedmieściach. Takie prognozy wysnuto na podstawie danych zabranych w ostatnich latach przez Główny Urząd Statystyczny.
Według przewidywań analityków pracujących dla Głównego Urzędu Statystycznego, ogólne zaludnienie naszego kraju w najbliższych latach ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu. Szacuje się, że w 2035r. w Polsce mieszkać będzie już nie 38,5 miliona osób, a tylko 36,0 milionów obywateli. Ubytek ludności ma być szczególnie widoczny w miastach.

Analitycy pracujący dla Lion’s Gate wyliczyli, że w Bydgoszczy i Kielcach zaludnienie ma zmniejszyć się nawet o 20%! Zaledwie w 3 miastach wojewódzkich obserwowany ma być wzrost liczby mieszkańców. Dobre przewidywania eksperci mieli jedynie względem Warszawy, Krakowa oraz Olsztyna. Ogólna liczba mieszkańców miast ma spaść z 23,4 miliona obecnie do 21,2 miliona w 2035. Oznaczałoby to spadek o 9,1%.

W nieco mniejszym stopniu zmniejszać ma się zaludnienie wsi. Oszacowano, że w 2035r. liczba ich mieszkańców będzie o ok. 3% niższa niż obecnie. Dokładniej, miałby to być spadek z 15,2 miliona dzisiaj do 14,8 miliona w przyszłości. Takie prognozy mają szczególnie istotne znaczenie dla rynku nieruchomości, ponieważ uświadamiają, gdzie warto inwestować w nowe zabudowania mieszkalne, by dopomóc rozwojowi tej branży.

W nieruchomości mieszkalne nie będzie sensu inwestować nie tylko w Bydgoszczy i Kielcach, ale również w Łodzi czy Katowicach, gdzie liczba mieszkańców spadnie o ok. 19%. Wyraźnie spadnie też zaludnienie w Toruniu, gdzie w 2035r. ma mieszkać o 15,5% osób mniej niż obecnie. O 12,3% zmniejszy się zaludnienie w Lublinie, a o 11,1% w Poznaniu.

Należy jednak podkreślić, że eksperci zakładają ewentualność zmian w prognozach. Przewidując spadek liczby mieszkańców opierano się bowiem na dotychczasowych danych oraz tendencjach widocznych w kwestii długości życia mieszkańców, płodności oraz migracji, jednak nie uwzględniano czynników takich, jak możliwa stymulacja imigracji bądź ograniczenie emigracji powodowane podejmowaniem przez władze miast odpowiednich kroków podnoszących atrakcyjność miejscowości.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polskie miasta wyludniają się – co będzie w przyszłości?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm