pieniadz.pl

Powrócimy do dawnego wieku emerytalnego?

poniedziałek, 21-09-2015 godz. 17:05

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował dziś projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny do poziomu, który był nam znany we wcześniejszych latach. Mężczyźni mieliby prawo przejścia w stan spoczynku zawodowego w wieku 65 lat, a kobiet już w wieku 60 lat. Prawo nie oznaczałoby jednak obowiązku i ci, którzy wyrażaliby taką chęć, mogliby pozostać aktywni zawodowe do późniejszego wieku.
Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, prezydent Andrzej Duda już 4 miesiące po objęciu funkcji głowy państwa przedstawił projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Prezydent chce powrócić do wcześniejszego wieku emerytalnego, czyli 65 lat w przypadku mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet.

Sam wiek to jednak nie wszystko, ponieważ w projekcie ustawy mowa jest również o okresie składkowym uprawniającym do uzyskiwania świadczeń emerytalnych w ich pełnym wymiarze. Miałoby to być 40 lat regularnego płacenia składek.

Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń - powrót do obowiązującego w poprzednich latach wieku emerytalnego będzie nie tylko wiele kosztował, ale dodatkowo przełoży się na znaczne obniżenie świadczeń uzyskiwanych przez emerytów. Szacuje się, że emerytury kobiet będą nawet o ok. 70% niższe niż w przypadku utrzymania aktualnego, docelowego wieku, czyli 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

O zbyt niskich emeryturach mówią m.in. przedsiębiorcy, w tym eksperci stowarzyszeni w konfederacji Lewiatan, którzy wyliczają, że przy utrzymaniu obecnych zasad do 2020r. w Polsce przybędzie ok. 1,5 mln zatrudnionych osób. Do 2040r. miałoby być o ok. 2,5 mln więcej pracujących. Notując stały, wyraźmy wzrost liczby pracowników, łatwiej będzie o wypłatę emerytur w wysokości gwarantującej przeżycie miesiąca na względnie dobrym poziomie.

Jeśli jednak wrócimy do poprzednich regulacji emerytalnych, to liczba pracowników będzie zbyt niska, by mogli oni spokojnie wypracowywać kwotę zasilającą fundusz emerytalny w stopniu pozwalającym na wypłatę godnych świadczeń. Oznacza to dokładnie tyle, że emerytury będą dużo niższe, ponieważ zabraknie na nie pieniędzy.

Na razie nie wiadomo, czy projekt obniżenia wieku emerytalnego zostanie zaakceptowany, jednak prace nad nim z pewnością rozpoczną się dopiero po rozpoczęciu kadencji nowego rządu, czyli po październikowych wyborach parlamentarnych. O ile Platforma Obywatelska najprawdopodobniej będzie obstawała przy utrzymaniu obecnych zasad, to jednak posłowie Prawa i Sprawiedliwości w większości popierają powrót do dawnych warunków emerytalnych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Powrócimy do dawnego wieku emerytalnego?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm