Instytuty badawcze działające w państwach Grupy Wyszehradzkiej przeprowadziły analizę pozwalającą sprawdzić, jak mieszkańcy poszczególnych krajów oceniają sytuację gospodarczą w swoich rodzinach oraz w całych swoich ojczyznach. Okazało się, że Polacy całkiem nieźle oceniają swoje możliwości materialne – wyniki uzyskane w Polsce były wyższe niż w Czechach, na Słowacji czy na Węgrzech.
Co prawda, ostatnie badania wskazały, że Polacy coraz gorzej oceniają swoją sytuację materialną, jednak wciąż są to oceny najlepsze w całej Grupie Wyszehradzkiej, do której należą też Czechy, Słowacja oraz Węgry. Badanie zostało przeprowadzone przez 4 duże instytuty badawcze, a dokładniej, działający w Polsce CBOS, węgierski TARKI, a także funkcjonujący w Czechach CVVM oraz słowacki FOCUS.
Wśród obywateli naszego kraju 17% osób stwierdziło, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra, a 37% uznało, że jest ona średnia, czyli ani dobra, ani zła. Niemniej jednak, aż 41% obywateli stwierdziło, że sytuacja jest zła. Pozostała część ankietowanych nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.
O tym, że Polacy oceniają sytuację swojego kraju lepiej od pozostałych nacji należących do grupy Wyszehradzkiej świadczy fakt, iż tylko 5% Czechów oceniło sytuację gospodarczą swojej ojczyzny jako dobrą. Na Słowacji takiej odpowiedzi udzieliło tylko 4% spośród pytanych, a na Węgrzech było to jedynie 2% respondentów.
Jeżeli chodzi o przewidywania na najbliższych 12 miesięcy, to zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech 14% społeczeństwa liczy na to, że sytuacja kraju ulegnie polepszeniu. Oprócz tego, także Polacy i Węgrzy są największymi optymistami w kwestii prognoz dotyczących ich osobistej sytuacji. W Polsce 18% pytanych zakłada, że w najbliższym roku ich status materialny się poprawi, a na Węgrzech ludzi, którzy udzielili takiej odpowiedzi było 13%.
Aktualnie Polacy całkiem dobrze oceniają swoją osobistą sytuację materialną. Według ostatnich badań, 4 na 10 obywateli naszego kraju twierdzi, że w ich gospodarstwie domowym jest dobrze i nie brakuje pieniędzy. 45% ocenia status materialny średnio – na ani dobry, ani zły, natomiast według 14% respondentów, ich sytuacja jest kiepska. W tym wypadku na samym końcu znajdują się Węgry – aż 50% spośród przepytanych obywateli tego państwa uważa, że sytuacja materialna w ich domach jest zła.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.