pieniadz.pl

Polacy są przepracowani – wielu pracuje ponad 60 godzin tygodniowo!

piÄ…tek, 22-08-2014 godz. 11:11

Jak wynika z danych przedstawionych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, aż 12% Polaków jest zdecydowanie przepracowanych, ponieważ wykonują obowiązki zawodowe, co najmniej przez 60 godzin tygodniowo. Chociaż wiele z tych osób tłumaczy, że ich praca jest ich pasją, to jednak zakłada się, że są oni po prostu pracoholikami niezdolnymi do prawdziwego odpoczynku.
Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło dane na temat liczby godzin przepracowywanych tygodniowo przez polskich pracowników. Chociaż standardowy tydzień pracy liczy sobie 40 godzin, to jednak okazuje się, że aż 12% Polaków pracuje zdecydowanie więcej, bo ponad 60 godzin na tydzień. Co prawda, większość z nich tłumaczy, że praca jest dla nich przy okazji pasją, jednak specjaliści twierdzą, że to typowy objaw pracoholizmu.

Okazuje się, że Polacy pracują więcej niż przeciętni Europejczycy. Chociaż zgodnie z kodeksem pracy powinniśmy wykonywać obowiązki zawodowe przez 40 godzin w tygodniu, to jednak wielu obywateli pracuje znacznie więcej. Najwyraźniej, bardziej niż innym nacjom zależy nam na pracy i jesteśmy gotowi do większych poświęceń nawet, jeśli musimy rezygnować z czasu wolnego.

Badania CBOS wskazują ponadto, że 75% spośród nas lubi swoją pracę, przy czym ok. 30% jest tego w stu procentach pewna. Nie dziwi fakt, że do swojej pracy szczególnie pozytywnie podchodzą prywatni przedsiębiorcy, którzy sami decydują o swoim biznesie i czasie pracy. Poza tym, chętnie do pracy chodzą Polacy pracujący na średnim szczeblu. Oczywiście, znaczny odsetek osób przyznających, że lubią swoją pracę to ci, którzy uzyskują najwyższe dochody.

Chociaż krótkotrwałe, ponadprzeciętne oddawanie się obowiązkom zawodowym jest zwykle w pełni zrozumiałe, to jednak eksperci alarmują, że pracoholizm staje się w naszym kraju coraz większym problemem. O ile poświęcamy dużo czasu na pracę nad konkretnym projektem, ale potem powracamy do standardowego trybu życia, to nie można mówić o niepokojących symptomach. Gorzej, jeżeli przez dłuższy czas na pracę poświęcamy więcej czasu niż na jakiekolwiek inne sfery życia.

Prawdziwy pracoholizm doprowadza nie tylko do problemów w życiu rodzinnym. Poza tym, że powoduje zaniedbywanie rodziny, to ma także negatywny wpływ na nasze zdrowie. Życie n zbyt wysokich obrotach sprawia, że jesteśmy stale zestresowani, a brak odpoczynku i nadmierne napięcie mogą spowodować nerwicę, depresję, a także mogą zwiększać ryzyko uzależnień.

Poza tym, że ma to wpływ na naszą sferę psychiczną i emocjonalną, to zwykle przekłada się również na zaniedbania względem ciała. Może obciążać nasze serce i mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie większości układów naszego organizmu. Ponadto, nadmierny stres osłabia naszą odporność i zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele chorób, głównie tych cywilizacyjnych.

Jak zatem unikać pracoholizmu? Przede wszystkim, należy rozsądnie dysponować czasem, dzieląc go najlepiej po równo na pracę, życie prywatne i odpoczynek. Idealnie byłoby dzielić dobę na 8 godzin pracy, 8 godzin czasu spędzanego z bliskimi lub poświęcanego na pasję oraz 8 godzin snu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Bodix (28.08.2014 14:33)

Ten stan będzie się pogłębiał. Polacy pracują o 100 godzin rocznie więcej niż Niemcy. Od poniedziałku do czwartku Niemcy pracują normalne,ale np w piątki by mieć dłuższe weekendy pracują o dwie godziny mniej. ---- http://www.rankinglokat.eu

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm