pieniadz.pl

Parlament Europejski zadecydował: NIE dla ACTA

środa, 04-07-2012 godz. 14:02

Większość polityków zasiadających w Parlamencie Europejskim sprzeciwiła się podpisaniu ACTA. Tym samym, wolność Internetu, o którą przez parę tygodni walczyli mieszkańcy kilkudziesięciu polskich miast, zostanie zachowana. Niepocieszeni są producenci i wydawcy, dla których wzmożona walka z sieciowym piractwem miała być szansą na wyższe dochody ze sprzedaży legalnych produktów i z odszkodowań w razie naruszenia praw autorskich.
Zdecydowana większość europosłów nie miała wątpliwości, co do losów dokumentu ACTA. Potwierdzeniem ich nastawienia wobec tej międzynarodowej umowy były m.in. transparenty, które wniesiono na salę obrad. Znajdowały się na nich napisy w pełni negujące ACTA i jego zasady.

Co prawda, niektóre ugrupowania do samego końca miały nadzieję, że uda się zyskać wymaganą większość głosów i starały się przynajmniej o przesunięcie terminu głosowania, jednak na nic zdały się ich działania. Podczas dzisiejszych obrad, umowa ACTA została ostatecznie odrzucona. Opowiedziało się przeciwko niej 478 europosłów. Tylko 39 było „za”, a 165 wstrzymało się od głosu.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący komisji handlu międzynarodowego w PE, Paweł Zalewski, po odrzuceniu ACTA należy stworzyć nowy projekt ustawy, która miałaby chronić własność intelektualną w sieci, ale która jednocześnie nie stanowiłaby zagrożenia dla wolności użytkowników i pozwalała na swobodny dostęp do kultury. Taki projekt, za którego przygotowanie odpowiedzialna będzie Komisja Europejska, pojawi się najprawdopodobniej jesienią tego roku.

Przypomnijmy, że to Polacy, jako pierwsi w Europie, zdecydowanie sprzeciwili się podpisaniu ACTA. Kiedy do szerszego grona obywateli dotarła informacja o tym, czym dokładnie jest ten dokument, na ulice polskich miast wyszli protestujący internauci, domagający się rezygnacji z podpisania tej międzynarodowej umowy. Wszystko to było powodowane uzasadnionymi obawami o to, że ACTA zagrozi wolności w sieci.

Co prawda, reguły, jakie narzuca ACTA rzeczywiście wzmagałyby ochronę znaków towarowych oraz własności intelektualnej w Internecie, jednak w dużym stopniu działałyby na niekorzyść samych internautów. Największe korzyści czerpaliby wydawcy oraz producenci, a najmniejsze odbiorcy dóbr kultury.

Demonstracje przeciwko podpisaniu ACTA rozpoczęły się w lutym i odbywały się w wielu miastach naszego kraju. Niedługo później okazało się, że echo polskich działań rozniosło się po Europie, uświadamiając mieszkańcom innych państw, dlaczego nie warto podpisywać dokumentu. Ostatecznie, przeciwko akceptacji ACTA opowiedzieli się obywatele 150 krajów na całym świecie. Komentatorzy tamtych wydarzeń wielokrotnie przypominali, że wielka akcja obrony wolności Internetu rozpoczęła się właśnie w Polsce.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Parlament Europejski zadecydował: NIE dla ACTA.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm