pieniadz.pl

Parlament Europejski odrzuci projekt 7-letniego budżetu?

niedziela, 10-03-2013 godz. 10:10

Istnieje ryzyko, że Parlament Europejski odrzuci projekt budżetu na lata 2014-2020. W przyszłym tygodniu jednostka ma wydać rezolucję zgodnie, z którą akceptacja budżetu będzie zależała od minimalizacji dziury budżetowej. Projekt zostanie przyjęty przez PE tylko wtedy, gdy najpierw zniwelowana zostanie luka. Dodatkowo, członkowie PE chcą walczyć o uelastycznienie budżetu oraz domagać się łatwiejszego przenoszenia środków.
Po długiej batalii o ustalenie 7-letniego budżetu europejskiego na lata 2014-2020, teraz istnieje ryzyko, że Parlament Europejski nie będzie chciał go zaakceptować. Eurodeputowani domagają się najpierw zniwelowania dziury budżetowej, jaka zakładana jest w budżecie Unii Europejskiej na bieżący rok. W przyszłym tygodniu PE ma nawet wydać stosowną rezolucję w tej sprawie.

Od początku było wiadomo, że chociaż projekt budżetu europejskiego na lata 2014-2020 został zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie, to jednak istnieje prawdopodobieństwo, że nie spodoba się on Parlamentowi Europejskiemu. Problemem jest głównie fakt, że jego członkowie będą chcieli walczyć z deficytem, który stale ulega pogłębieniu.

Żeby zahamować ten proces, eurodeputowani zamierzają wydać rezolucję, która będzie nakazywała niwelację luki budżetowej, zanim przyjęty zostanie projekt budżetowy. Projekt takiej rezolucji został już podpisany przez większość grup działających w PE. Sytuacja jest na tyle poważna, że członkowie parlamentu są gotowi w ogóle nie rozpoczynać rozmów w sprawie budżetu, dopóki Komisja Europejska nie zadba o stworzenie takiej nowelizacji budżetu na rok 2013, która pozwoli na załatanie dziury budżetowej.

Parlament Europejski zdecydowanie domaga się tego, by pokryć wszystkie zaległe płatności z 2012r. Dodatkowo, chce zadbać o to, by na rok 2014 nie przeszły żadne niezrealizowane płatności z lat uprzednich. Chodzi głównie o to, żeby w nowy, 7-letni budżet wejść bez jakichkolwiek zaległości. Jak na razie, szacuje się, że deficyt budżetowy w bieżącym roku wynosi ok. 16,5 mld euro.

Poza tym, wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu PE będzie się domagało tego, aby od 2014r. PE miał obowiązek rewidowania budżetu unijnego. Eurodeputowani będą się najprawdopodobniej domagali również uelastycznienia budżetu. Celem takich działań miałoby być umożliwienie przenoszenia środków z jednego roku na drugi oraz przenoszenia ich pomiędzy poszczególnymi liniami budżetu.

Jeszcze jedną kwestią, na której zależy członom PE jest reforma struktury dochodów budżetu UE. Zakłada się, że możliwe byłoby zmniejszenie udziału składek państw unijnych do 40%. Pozostałą część funduszy miałaby pochodzić ze środków własnych UE, czyli np. z podatków od transakcji finansowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Parlament Europejski odrzuci projekt 7-letniego budżetu?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm