pieniadz.pl

Ożywienie na rynku złota - czym jest powodowane?

sobota, 03-11-2012 godz. 10:10

Przez kilka ostatnich lat ceny złota nie ulegały większym wahaniom. Uważano, że właśnie dlatego jest to jedną z lepszych form inwestycji. Dziś okazuje się natomiast, że w naszym kraju rynek złota przeżywa prawdziwe ożywienie. Chociaż raczej nie mówi się o tym oficjalnie, to jednak według wielu osób, jest to powodowane poszukiwaniem dodatkowego źródła dochodów. W efekcie, Polacy coraz chętniej wyprzedają posiadane wyroby złotnicze.
Jak pokazują statystyki, handel cennym kruszcem dotyczy nie tylko inwestorów, ale też wielu tych ludzi, którzy znajdują w domu starą biżuterię, mogącą przynieść realne zyski. Można śmiało stwierdzić, że lepsze czasy dla handlu złotem przyszły wraz z pogarszającą się sytuacją materialną obywateli naszego kraju. Nie mając innych pomysłów na podreperowanie domowego budżetu, wielu z nas decyduje się na sprzedaż starej biżuterii czy innych przedmiotów posiadających elementy wykonane ze złota.

Dodatkowo, eksperci przyznają, że stymulacji rynku złota sprzyja powiększająca się liczba punktów, które skupują ten kruszec. Mając łatwy dostęp do ich odbiorców, szybciej jesteśmy w stanie podjąć decyzję o spieniężeniu wyrobów. Spore znaczenie mają przy tym internetowe punkty pomagające w wycenie złota, które pozwalają łatwo i szybko sprawdzić, czy sprzedaż będzie dla nas opłacalna.

Jak przyznają osoby zajmujące się tego typu transakcjami, firmy skupujące złoto notują obecnie szczególne wzrosty. W niektórych przypadkach, obroty są nawet parokrotnie wyższe, niż dotychczas.

Jeżeli chodzi o same ceny skupu w poszczególnych punktach, to są one zależne, przede wszystkim, od jakości kruszcu. Przeciętnie, za gram złota o próbie 333 płaci się ok. 50zł, a za gram złota o próbie 999 już ok. 160zł. Żeby jednak poznać dokładniejsze stawki, najlepiej jest zorientować się w sieci, sprawdzając średnie ceny w kilku odmiennych jednostkach.

Poza tym, wzrosty na rynku złota są zawdzięczane Mennicy Metale Szlachetne. Zajmuje się ona produkcją urządzeń, które są wytwarzane przy wykorzystaniu metali szlachetnych pochodzących z odzysku. Dodatkowo, firma zdecydowała się na początku tego roku otworzyć rafinerię metali szlachetnych. Tutaj odzyskuje się kruszce ze złomu. Pozwoliła ona przedsiębiorstwu na czterokrotne zwiększenie wcześniejszych przychodów.

Oznacza to, że na zwiększoną aktywność obserwowaną od pewnego czasu na polskim rynku złota w dużym stopniu wpływa także złom przemysłowy. Niemniej jednak, eksperci podkreślają, że złom jubilerski również stanowi coraz większą część skupowanego kruszcu. Szacuje się, że ze starej biżuterii uzyskuje się rocznie ok. 3 ton surowca. Dokładnie tyle złota jest sprzedawane przez Mennicę Metale Szlachetne do innych krajów.

Polskie złoto jest kupowane głównie przez Włochów. W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku kupili oni od nas przeszło 3,1 tony złota wartego łącznie 550 mln zł. To znacznie więcej nie tylko w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011, ale i z całym ubiegłym rokiem, gdy na przestrzeni 12 miesięcy sprzedaliśmy Włochom 1,8 tony złota wartego 296 mln zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ożywienie na rynku złota - czym jest powodowane?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm