pieniadz.pl

Nowe składki zdrowotne dla rolników

środa, 01-02-2012 godz. 11:11

Nowe składki zdrowotne dla rolników
Od dziś obowiązuje znowelizowana ustawa o składkach zdrowotnych rolników. W myśl nowych regulacji osoby posiadające gospodarstwa powyżej 6 hektarów będą płacić - za siebie oraz wszystkich domowników - złotówkę za każdy hektar. Państwo nadal będzie opłacać z budżetu składki rolników z gospodarstwami do 6 hektarów - czytamy na portalu Onet.pl, który powołuje się na IAR.
Rolnicy będą raz na kwartał wnosić opłaty do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, łącznie ze składkami emerytalno-rentowymi. Nowelizacji tej sprzeciwiają się organizacje rolnicze. Władysław Serafin - prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - zapowiedział jej zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem większość rolników oczekuje, że TK zajmie się tą sprawą, gdyż ustawa była przygotowywana bez konsultacji i w bardzo dużym pośpiechu. W 2010 roku Trybunał stwierdził, że opłacanie składek przez państwo za wszystkich rolników jest niezgodne z konstytucją.

Tymczasem wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oznajmił, że nowe przepisy są dobrym i sprawiedliwym kompromisem, a przyjęte rozwiązanie nie stanowi dużego obciążenia dla rolników. Z szacunków ekspertów wynika, że z tytułu składki zdrowotnej rolników państwo zyska prawie 83 miliony złotych

Przypomnijmy, że ustawę przyjął Sejm 13 stycznia bieżącego roku, a kilka dni temu podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Rząd Donalda Tuska twierdzi, że przepisy te maja charakter przejściowy i będą obowiązywać przez rok. Od przyszłego roku składki rolników mają być naliczane w zależności od dochodów gospodarstw - donosi Informacyjna Agencja Radiowa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowe składki zdrowotne dla rolników.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm