pieniadz.pl

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

niedziela, 18-12-2011 godz. 07:07

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim
Od dziś zaczyna obowiązywać nowa ustawa o kredycie konsumenckim. W myśl tych przepisów osoby zaciągające kredyt będą miały dłuższy niż do tej pory czas na odstąpienie od umowy. Ponadto zwiększy się limit kredytu konsumenckiego – z 80 tysięcy do 255,5 tysiąca złotych.
Od 18 grudnia w życie wejdą również regulacje o jednolitym formularzu informacyjnym. Dokument ten zawiera wszystkie dane o kredycie – między innymi całkowitą kwotę spłaty czy wysokość oprocentowania. Pomoże on konsumentom porównywać oferty kredytowe różnych banków.

Nowe przepisy spowodują, iż łatwiej będzie zaciągać kredyty konsumenckie w innych krajach Unii Europejskiej. Ustawa ta zajęła się także omawianą od dłuższego czasu kwestia wcześniejszej spłaty kredytów. Dzięki niej instytucje udzielające pożyczki nie będą mogły pobierać rekompensaty w sytuacji, gdy klient spłaci kredyt wcześniej.

Obowiązujące od dziś regulacje odnoszą się jednak tylko do kredytów o stałej stopie oprocentowania. W niewielkim stopniu obejmują kredyty hipoteczne – między innymi w zakresie danych podawanych konsumentowi. W umowach kredytowych dotyczących obcej waluty będą umieszczane także informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut, w myśl którego wyliczana jest kwota pożyczki oraz reguły przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu – czytamy na portalu Tvp.info, który powołuje się na IAR. Warto podkreślić, że nowe zasady nie odnoszą się do pożyczek udzielonych przed 18 grudnia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Misiek123 (18.12.2011 22:17)

Warto dodac ze nowa ustawa o kredycie konsumenckim znosi zapis o maksymalnym progu prowizji i oplat ( obecnie wynosil on 5% ), co zapewne spowoduje podrożenie kredytów konsumenckich.

Marek456 (18.12.2011 22:24)

Mozliwe ze bedzie drozej, ale teraz przynajmniej od razu bedzie wiadomo ile trzeba zapłacić za kredyt a nie tak jak kiedys dowiadywalem sie o roznych oplatach dopiero po podpisaniu umowy.

LuckyGuy (18.12.2011 22:28)

Jak dobrze rozumiem nowa ustawa nakazuje informowac klienta o wszystkich kosztach kredytu, tak ??

Marek456 (18.12.2011 22:30)

Jak dobrze rozumiem nowa ustawa nakazuje informowac klienta o wszystkich kosztach kredytu, tak ?? Dokladnie tak jak napisales - przed podpisaniem umowy dostaniesz informacje o wszystkich kosztach jakie poniesiesz.

Prezes (21.12.2011 14:29)

Ja bym nie byl taki pewien tych podwyżek. Przeciez banki beda konkurowac ze soba o klienta i kazdy bank ktory zdecyduje się podnieść koszty kredytu momentalnie straci nabywców.

Misiek123 (21.12.2011 15:51)

hehe ale mnie rozbawiłeś :-) jaka konkurencja ? byłoby tak samo jak z sieciami telefonii komórkowej, czyli dogadaliby sie co do cen na rynku i tyle z Twojej konkurencji.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm