pieniadz.pl

Niektóre państwa unijne zredukowały już deficyt finansów publicznych

poniedziałek, 24-06-2013 godz. 16:04

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, pierwsze państwa można już wykluczyć z procedury nadmiernego deficytu finansów publicznych. Od piątku problem ten nie dotyczy Włoch, Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Węgier. Cztery spośród tych krajów sprowadziły swój deficyt do poziomu nieprzekraczającego 3%. Jedynie na Litwie wciąż jest to 3,2%, jednak KE zgodziła się na zamknięcie procedury i zaakceptowała tę sytuację.
Według piątkowego oświadczenia Komisji Europejskiej, już pięć państw może zapomnieć o problemach związanych z nadmiernym deficytem finansów publicznych. Są to Włochy, Łotwa, Rumunia, Węgry i Litwa, czyli jeden kraj należący do strefy euro oraz cztery państwa spoza unii walutowej.

W przypadku Włoch procedura nadmiernego deficytu finansów publicznych obowiązywała od grudnia 2009r. W tamtym czasie deficyt wynosił 5,5% wartości włoskiego Produktu Krajowego Brutto. Do wymaganego poziomu 3% PKB sprowadzono go już w ubiegłym roku. Jak zakładają prognozy KE, zarówno w tym, jak i w następnym roku poziom deficytu w Italii nie przekroczy 3%.

Na Łotwie problemy z nadmiernym deficytem rozpoczęły się nieco wcześniej, bo w lipcu 2009r. Wtedy wynosił on aż 9,8% wartości tamtejszego PKB. Jednak zdecydowany program oszczędnościowy wprowadzony przez łotewski rząd sprawił, że już w 2012r. deficyt wynosił ledwie 1,2%. Prognozy zakładają, że w tym roku pozostanie on na tym samym poziomie, a w roku 2014 spadnie do 0,9%.

W przypadku Rumunii procedura nadmiernego deficytu rozpoczęła się w tym samym czasie, co na Łotwie, czyli w lipcu 2009r. Dodatkowo, Rumunii także udało się już w ubiegłym roku doprowadzić deficyt do akceptowanego przez KE poziomu 2,9% PKB. KE prognozuje, że w bieżącym roku widoczny będzie spadek do wartości 2,6% PKB, a w następnym roku deficyt zejdzie do 2,4%.

Z procedurą nadmiernego deficytu najdłużej walczyły Węgry, w których rozpoczęto ją już w lipcu 2004r., czyli zaraz po tym, jak kraj wstąpił do UE. Mimo wielokrotnych prób, dopiero w 2012r. udało się osiągnąć cel i sprowadzić deficyt poniżej 3%. Wyniósł on 1,9% i według KE zarówno w 2013, jak i 2014 roku ma nadal utrzymywać się poniżej 3%.

Tak, jak Rumunia i Węgry, tak też Litwa zmagała się z procedurą nadmiernego deficytu od lipca 2009r. Rząd musiał sprowadzić go z poziomu 9,4%. W ubiegłym roku udało się dojść do granicy 3,2% i okazało się, że KE zaakceptowała taki stan rzeczy, zamykając procedurę dla tego państwa. Przyczynił się do tego nie tyle zeszłoroczny wynik, co przede wszystkim, optymistyczne prognozy na kolejne lata. Zakładają one spadek deficytu do 2,9% w 2013r. i do 2,4% w roku następnym.

Warto przypomnieć, że kraje, które nie spełnią wymogów narzuconych przez Unię Europejską względem obniżenia deficytu finansów publicznych, mogą zostać ukarane grzywną, jeśli należą do strefy euro lub poniosą konsekwencje w postaci zablokowania dostępu do środków przeznaczonych na politykę spójności, jeśli są krajami spoza Eurolandu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Niektóre państwa unijne zredukowały już deficyt finansów publicznych.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm