pieniadz.pl

Najbogatsi Polacy wg tygodnika „Wprost”

poniedziałek, 24-06-2013 godz. 10:10

Jak co roku, tygodnik „Wprost” opublikował listę 100 najbogatszych obywateli naszego kraju. Okazuje się, że w porównaniu do poprzedniego roku, pojawiło się kilka widocznych zmian. Przypomnijmy, że ranking tworzony przez „Wprost” jest najstarszym tego typu zestawieniem prezentowanym w naszym kraju. Choć uwzględnia się w nim 100 najzamożniejszych Polaków, to jednak przedstawimy 10 pierwszych pozycji.
Pierwszą dziesiątkę otwiera w tym roku prezes firmy Famur, Tomasz Domagała. Wylicza się, że jest posiadaczem majątku sięgającego 2,2 miliarda złotych. Jeszcze w ubiegłym roku Tomasz prowadził firmę razem z bratem, jednak obecnie posiada 71% udziałów w Famurze, a to pozwoliło mu trafić na 10. pozycję rankingu tygodnika „Wprost”. Domagała zajął miejsce, które w ubiegłym roku należało do Zbigniewa Niemczyckiego.

Na 9. pozycji znalazła się Grażyna Kulczyk, która na swoim koncie zebrała dotychczas 2,4 miliarda złotych. Żona jednego z najbogatszych Polaków zyskała taki majątek głównie dzięki centrum handlowemu Stary Browar znajdującemu się w Poznaniu. Duże obroty to zasługa nie tylko licznych butików, które się w nim znajdują, ale także restauracji, kawiarni i galerii wystawiającej dzieła współczesnych artystów. W porównaniu do ubiegłego roku, Grażyna Kulczyk spadła w rankingu o jedno miejsce.

O jedną pozycję w dół przesunął się także Dariusz Miłek, który w tegorocznym zestawieniu zajął 8. miejsce. Jego majątek wyceniany jest na 2,6 miliarda złotych. Miłek jest właścicielem sieci CCC, czyli największego polskiego sprzedawcy obuwia. Jednostka ma pod sobą takie podmioty, jak CCC, Quazi czy Boti.

7. lokata należy do Jerzego Staraka, na którego koncie znajduje się 2,89 miliarda złotych. Tak, jak poprzednicy zanotował on w tym roku spadek o jedno miejsce. Starak posiada największą w naszym kraju firmę farmaceutyczną, Polpharmę. Poza tym, posiada udziały w Herbapolu, a niedawno przejął zakłady Polfa Warszawa.

Kolejny spadek dotyczy Romana i Grażyny Karkosików, którzy w tym roku znaleźli się na 6. miejscu. Ich fortuna wyliczana jest na 3 miliardy złotych. Dorobili się jej głównie dzięki inwestowaniu na giełdzie. W ich posiadaniu znajdują się papiery spółek takich, jak Boryszew, Impexmetal czy Skotan. Są także właścicielami grupy kapitałowej, w skład której wchodzą jednostki produkcyjne, serwisowe i handlowe funkcjonujące na 3 kontynentach.

Również znajdujący się w tym roku na 5. pozycji Leszek Czarnecki zanotował spadek o jedno miejsce w porównaniu do ubiegłego roku. Na jego koncie znajduje się 4,3 miliarda złotych. Posiada ponad 50% udziałów w grupie Getin Holding.

Tuż poza podium znalazł się tegoroczny debiut – człowiek, który zmienił ranking utworzony w ubiegłym roku. To German Efromovich, który na koncie posiada 4,85 miliarda złotych. Znalazł się on na liście tak nagle, ponieważ dopiero od końca 2012r. posiada polskie obywatelstwo. Działa on w wielu branżach. Jest właścicielem brazylijskiej grupy, do której należą największe linie lotnicze Ameryki Południowej, ale posiada też firmę produkującą sprzęt dla brazylijskiej marynarki wojennej oraz spółkę wydobywającą gaz i ropę w Kolumbii.

Tak, jak przed rokiem, na 3. miejscu znalazł się Michał Sołowow z majątkiem w wysokości 7,45 miliarda złotych. Chociaż jego największą pasją są rajdy samochodowe, to jednak fortunę buduje, dzięki udziałom w spółkach Synthos, Barlinek, Rovese i Echo Investment.

Bez zmian pozostały także miejsca drugie i pierwsze. Na drugim znalazł się Zygmunt Solorz-Żak będący właścicielem akcji w spółkach takich, jak Polkomtel, Cyfrowy Polsat czy zespół elektrowni Adamów-Pątnów-Konin. Solorz-Żak znajduje się w rankingu 100 najzamożniejszych obywateli naszego kraju już od ponad dwóch dekad.

Liderem kolejny rok z rzędu jest natomiast Jan Kulczyk, który tym razem został odnotowany wraz ze swoim synem, Sebastianem. Młodszy Kulczyk powoli przygotowuje się do przejęcia interesu. Natomiast twórca imperium Kulczyków przewodzi zestawieniu już od 13 lat, z tylko jedną przerwą, która przytrafiła mu się w 2007 roku. Kulczyk ma na koncie 12,5 miliarda złotych, które zarobił, dzięki inwestowaniu w przemysł surowcowy, w nieruchomości oraz w wiele mniejszych projektów. Jego grupa zajmuje się przeszło 100 projektami w 27 krajach świata.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

POpremieSKOK (25.06.2013 12:57)

dorobili sie ciezka praca ha ha jaja panskie

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm