pieniadz.pl

Młodych Polaków nie stać na własne mieszkanie

niedziela, 29-09-2013 godz. 10:10

O tym, że sytuacja młodych Europejczyków na rynku pracy jest kiepska, nie trzeba chyba przypominać. Wysokie bezrobocie przekłada się natomiast na mało zadowalające warunki życiowe. Wiele osób nawet na kilka lat po ukończeniu 20. roku życia nadal mieszka z rodzicami. Zdarza się też, że mimo przeprowadzki, młodzi wracają do rodziców, nie radząc sobie z finansami.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie grupy ING w kilkunastu krajach Europy, wielu młodych Europejczyków nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Podobnie jest w Polsce. Aż 11% młodych Polaków musiało z powrotem wprowadzić się do rodziców, ponieważ nie byli w stanie poradzić sobie z wydatkami. Kolejnych 18% młodych rodaków rozważało taką opcję.

Mimo mało zadowalających wyników badania, jesteśmy i tak lepsi od Turków, Rumunów czy Hiszpanów. Wśród tych nacji do domu musiało wrócić kolejno 21%, 14% oraz 12% osób. Większy był też odsetek osób, które zastanawiały się nad powrotem do rodziców. W Turcji było to 22% młodych obywateli, w Rumunii 20%, a w Hiszpanii 24%.

Ci, którzy chcą się w pełni usamodzielnić, coraz częściej muszą natomiast korzystać ze wsparcia najbliższych. Okazuje się, że aż 30% Polaków potrzebowało pomocy finansowej przy zakupie mieszkania. Kolejnych 5% musi prosić bliskich o wsparcie przy spłacie kredytu. Jeśli chodzi o odsetek młodych potrzebujących pomocy w zakupie mieszkania, to wyprzedzają nas po raz kolejny Turcy i Rumunii, a także Włosi. W spłacie kredytów pomocy potrzebują natomiast głównie Turcy i Niemcy.

Najczęściej prosimy o pomoc finansową naszych najbliższych. W 84% przypadków zwracamy się do rodziców. 14% ankietowanych prosi o wsparcie dziadków. 20% przyznało, że udaje się z prośbą o pomoc także do pozostałych członków rodziny. Zaznacza się przy tym, że zazwyczaj udzielana pomoc jest niewielka, jednak ok. 20% młodych osób może liczyć na to, że bliscy zapłacą za całe ich mieszkanie lub pokryją przeważającą część związanych z nim wydatków.

Jeśli chodzi o nieruchomość, w jakiej chcielibyśmy mieszkać, to pytani wskazują głównie na domy jednorodzinne. Takiej odpowiedzi udzieliło 60% respondentów. Podobne marzenia ma większość mieszkańców naszego kontynentu. Mimo tego, przeważająca część młodych Polaków mieszka w blokach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

kasiasty (17.03.2014 11:43)

Też mnie nie było stać na kupno mieszkania ale razem z partnerką się zdecydowaliśmy i wzięliśmy kredyt hipoteczny, Z dwóch pensji jakoś dajemy radę i nie jest źle. Skorzystaliśmy z pomocy pośrednika finansowego z Idea Expert i wybrał dla nas najkorzystniejszą ofertę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm