pieniadz.pl

Mapa biedy w Polsce – północ wciąż przegrywa z południem

środa, 30-10-2013 godz. 10:10

Podział na Polskę A i B nie tylko nadal jest widoczny, ale według wielu ekspertów, nawet się pogłębia. Oczywiście, największe różnice w poziomie życia występują między miastami i wsiami, jednak można też zauważyć, że wyraźnie lepiej radzi sobie południe kraju od jego północnej części. Lepiej żyje się też na zachodzie Polski niż po jej wschodniej stronie.
Poziom życia Polaków w dużej mierze zależy od tego, w jakiej części kraju mieszkają. Od zawsze widoczne są różnice między warunkami życia mieszkańców wsi i miast. Jednak eksperci zauważają, że coraz mocniej zauważalne są także różnice pomiędzy konkretnymi regionami kraju.

Według ostatnich statystyk, najtrudniej żyje się w województwach północnych, a szczególnie w woj. kujawsko-pomorskim oraz na Warmii i Mazurach. W tym drugim regionie panuje też najwyższe bezrobocie, które przekraczało we wrześniu 20%. Szacuje się, że w obu regionach z pomocy społecznej korzysta ok. 14% mieszkańców. Dla porównania, w woj. opolskim i śląskim, gdzie odsetek osób liczących na taką pomoc jest najniższy, korzysta z niej odpowiednio 4% i 6% mieszkańców.

Analitycy podkreślają jednak, że to tylko średnie wyniki, a w niektórych miejscowościach sytuacja wygląda znacznie gorzej. Istnieją gminy, w których na pomoc społeczną liczy nawet kilkadziesiąt procent mieszkańców, dla których takie wsparcie jest praktycznie jedynym źródłem utrzymania.

Różnice w sytuacji, jaka panuje na konkretnych obszarach Polski widać także na podstawie sum, które wydawane są przez gminy w ramach pomocy najuboższym mieszkańcom. Szacuje się, że w najlepiej prosperującym woj. mazowieckim na pomoc społeczną dla jednego mieszkańca w ubiegłym roku wydanych zostało średnio o 382zł mniej niż na Warmii i Mazurach. Ta różnica zwiększa się już kolejny rok z rzędu, wskazując na przepaść dzielącą oba te rejony.

Należy jednak zauważyć, że pod wzglÄ™dem biedy należy porównywać nie tylko północ kraju i poÅ‚udnie. Różnice wystÄ™pujÄ… też miÄ™dzy jego zachodniÄ… i wschodniÄ… częściÄ…. Województwa wielkopolskie i dolnoÅ›lÄ…skie radzÄ… sobie bardzo dobrze. Bezrobocie w Wielkopolsce jest najniższe w kraju, a Dolny ÅšlÄ…sk pod tym wzglÄ™dem znajduje siÄ™ poÅ›rodku zestawienia.  Negatywnie na tym tle wybija siÄ™ jednak woj. lubuskie i zachodniopomorskie.

Na wschodzie kraju, wśród wielu terenów rolniczych, odnotowuje się znacznie słabszy rozwój przemysłowy, a to przekłada się także na ogólnie kiepski rozwój gospodarczy. Bezrobocie waha się tam od średniego do wysokiego, przy czym wiele jest gmin o szczególnie kiepskiej sytuacji ekonomicznej. Specjaliści wspominają nawet o gminie, w której ponad 70% mieszkańców korzysta z pomocy społecznej, nie mając innych źródeł dochodu.

Podsumowując wszelkie statystyki, zauważa się, że na wschodzie Polski sytuacja jest znacznie gorsza niż w centralnej i zachodniej części kraju. Niemniej jednak, także na tych pozostałych terenach obserwuje się gminy, głównie te wiejskie, w których występuje wysoki odsetek bezrobotnych i związana z tym fatalna sytuacja materialna mieszkańców. Są to głównie gminy popegeerowskie, które leżą z dala od większych miast.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Mapa biedy w Polsce – północ wciąż przegrywa z południem.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm