pieniadz.pl

Kryzys w Europie – trwa w najlepsze czy już się kończy?

poniedziałek, 27-01-2014 godz. 10:10

Wielu specjalistów już od kilku miesięcy mówi o wychodzeniu europejskich gospodarek z kryzysu. Notowane są coraz lepsze wyniki w coraz większej grupie dziedzin, podnoszą się najważniejsze wskaźniki. Zasypują nas poprawiające się dane o produkcji, sprzedaży, eksporcie, inflacji, a jednak wciąż niektórzy eksperci wahają się, czy można mówić o poprawie przy tak wysokim bezrobociu.
Rzeczywiście, od kilku miesięcy niemal regularnie poprawiają się odczyty danych gospodarczych dla konkretnych państw Starego Kontynentu, jak też dla całej Unii Europejskiej czy strefy euro. Niemniej jednak, w parze z wyraźnie lepszymi danymi dotyczącymi innych dziedzin gospodarki niekoniecznie idzie poprawa na rynku pracy.

Przy polepszających się warunkach gospodarczych w coraz większej liczbie państw, stopa bezrobocia praktycznie nie ulega poprawie, a jeśli w ogóle się zmienia, to częściej na niekorzyść. Ostatnie, listopadowe dane zaprezentowane przez Eurostat wskazywały, że w strefie euro bezrobocie kolejny miesiąc utrzymywało się na poziomie 12,1%.

Niestety, odsetek bezrobotnych w poszczególnych krajach praktycznie nie zmienia się. Nie dochodzi do żadnej rotacji w kwestii tego, które kraje radzą sobie najlepiej, a której zdecydowanie źle. Bezustannie w czołówce znajdują się Austria, w której bezrobocie nie sięga nawet 5%, Niemcy (5,2%) oraz Luksemburg (6,1%).

Natomiast w najtrudniejszej sytuacji nadal pozostają Grecy i Hiszpanie. U tych pierwszych bezrobocie przekracza 27%, u drugich powoli dobija do tego poziomu. Nie widać przy tym nadziei na zmiany mimo, że indeksy PMI dla hiszpańskiego przemysłu i usług bardzo pozytywnie zaskoczyły. W oby przypadkach jasno było widać ożywienie, przy czym w zakresie usług było ono naprawdę imponujące i przekraczało 54%.

A jednak, nawet dobre odczyty indeksów PMI nic nie znaczą dla obywateli, którzy wciąż pozostają bez pracy. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które nie zdążyły jeszcze wejść na rynek pracy i nie mają na to większych szans. Cała ich przyszłość zawodowa stoi przez to pod znakiem zapytania.

Paradoksalnie, wraz z praktycznie nie malejącym bezrobociem, rośnie liczba firm, które przyznają się do problemów ze znalezieniem pełnej kadry pracowniczej. Według badań firmy PwC, taki problem ma 63% przedsiębiorstw. Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, eksperci z całego świata starali się znaleźć rozwiązanie tych problemów.

Niestety, po raz kolejny stwierdzono jedynie, że trzeba działać, ale nie ma na to wystarczających funduszy, a skutki wszelkich starań i tak zauważalne będą dopiero za kilka lat. Niemniej jednak, uznano, że konieczne jest oferowanie młodym ludziom praktyk, podnoszenie ich kwalifikacji i umożliwienie opcji łatwego przekwalifikowania tak, by mogli dostosowywać się do potrzeb pracodawców. Należy również zoptymalizować działanie urzędów pracy, by świadczyły realną pomoc lepiej dopasowując konkretnych kandydatów do wymagań poszczególnych firm.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kryzys w Europie – trwa w najlepsze czy już się kończy?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm