Krótszy okres spłaty kredytu hipotecznego czy niższa rata – która opcja jest lepsza?
Część banków proponuje zarówno skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego, jak też obniżenie poszczególnych rat. W obu przypadkach wprowadzenie zmian do zasad spłaty może być płatne. Eksperci przypominają, że wiele placówek nalicza opłaty za zmodyfikowanie reguł w przypadku, gdy nowe zapisy w umowie mają zostać wprowadzone we wczesnym okresie spłaty kredytu.
Specjaliści podkreślają, że szczególnie w ciągu pierwszych 5 lat wiele banków dolicza prowizję wszystkim tym klientom, którzy chcą dokonać nadpłaty do kredytu z zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Przeciętna stawka takiej prowizji nie przekracza jednak 5% całej kwoty zobowiązania.
W większości przypadków nadpłata jest bardzo pomocna, lecz eksperci zauważają, że jej dokonanie jest sensowne wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy odpowiednio wysoką kwotą. O tej opcji warto myśleć, jeśli posiadamy, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W takiej sytuacji nawet doliczona prowizja nie stanowi większej przeszkody, a klient może uporać się z przeważającą częścią zadłużenia.
Jeżeli natomiast chodzi o drugą opcję, czyli obniżenie rat, to jest to możliwość dogodna dla wszystkich tych, dla których spłacanie kredytu było dotychczas trudne i zanadto obciążało ich domowy budżet. Dysponując 50 tysiącami złotych, możemy zwykle obniżyć miesięczną ratę o ok. 200-300 złotych. Problemem pozostaje jednak fakt, że w ten sposób nadal będziemy musieli oddać bankowi niemałą kwotę naliczaną w ramach odsetek.
Lepszym pomysłem jest więc wpłata większej sumy i skrócenie okresu dalszej spłaty. Niemniej jednak, jeśli mamy kłopot z regularnym uiszczaniem rat, to powinniśmy zdecydować się na ich obniżenie. W ten sposób zabezpieczymy się na przyszłość. Nawet, jeśli pogorszy się nasza sytuacja finansowa, przy niższych ratach będzie istniała nadzieja na to, że podołamy systematycznej spłacie długu i bez kłopotu wywiążemy się ze wszystkich zobowiązań wobec banku.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.