pieniadz.pl

Już od 28 kwietnia obowiązuje ustawa o terminach zapłaty

poniedziałek, 29-04-2013 godz. 16:04

W niedzielę, 28 kwietnia weszła w życie ustawa dotycząca terminów zapłaty, które będą obowiązywały przy transakcjach handlowych. Jasno określony czas na dokonanie płatności za konkretne produkty czy usługi ma pomóc w zapobieganiu zatorów płatniczych, które utrudniają funkcjonowanie wielu firm. Jest to szczególnie niekomfortowe w czasach, gdy tyle jednostek zmaga się z problemami finansowymi.
Zgodnie z nową ustawą, termin zapłaty za towar lub usługę będzie musiał zostać określony już w momencie podpisywania umowy. Jego okres nie może być dłuższy niż 60 dni, przy czym dwukrotnie krótszy termin obowiązywać będzie przy transakcjach, w których jedną ze stron jest jednostka publiczna.

Dotychczas to właśnie podmioty publiczne obowiązywała ustawa dotycząca terminów płatności, jednak należało przestrzegać jej zapisów wyłącznie w tych sytuacjach, w których przeprowadzana transakcja miała związek z działalnością gospodarczą danej jednostki. Oznaczało to, że ogromna liczba przedsięwzięć nie była obejmowana przez te zasady. Nie dotyczyły one np. działań podejmowanych przez samorządy.

Obecnie we wszystkich przypadkach, w których jedną ze stron jest podmiot publiczny, obowiązywać ma termin 30 dni, który może zostać wydłużony jedynie w wyjątkowej sytuacji, gdy uprzednio uda się dojść do porozumienia pomiędzy oboma jednostkami.

Jeżeli do 30 dni nie zostanie uregulowana płatność, to wtedy do kwoty podstawowej doliczone zostaną odsetki ustawowe. Natomiast w momencie, w którym minie 60 dni od momentu wykonania usługi czy przekazania towaru, naliczane będą odsetki podatkowe, które sięgają 11,5%.

Eksperci przyznają, że takie rozwiązanie prawne jest pomocne dla wielu firm, które mają problem z odzyskaniem należnych im pieniędzy. Mimo tego, zauważają, że w dzisiejszych czasach taki zapis prawny dotrze tylko do tych osób, które wydłużają termin zapłaty z powodów innych niż brak środków finansowych. Jednostki, których nie stać na opłacenie usług czy towarów, nadal będą miały kłopot z uregulowaniem płatności w wyznaczonym terminie.

Poza tym, że nowa ustawa dokÅ‚adnie okreÅ›la termin pÅ‚atnoÅ›ci, to dodatkowo wprowadza staÅ‚Ä… rekompensatÄ™, która bÄ™dzie wynosiÅ‚a 40 euro. SÄ… to Å›rodki, jakie należą siÄ™ przedsiÄ™biorcy za to, że musiaÅ‚ ponieść koszty zwiÄ…zane z odzyskaniem należnej mu kwoty. Niemniej jednak, w  przypadku, w którym przekroczony zostanie ustalony urzÄ™dowo termin, firma bÄ™dzie mogÅ‚a pozwać drugÄ… stronÄ™ do sÄ…du, domagajÄ…c siÄ™ pokrycie wszelkich kosztów, jakie zostaÅ‚y poniesione w celu odzyskania dÅ‚ugu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Już od 28 kwietnia obowiązuje ustawa o terminach zapłaty.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm