pieniadz.pl

Kiedy nie warto podpisywać umowy o pracę?

sobota, 21-03-2015 godz. 17:05

Chociaż znalezienie pracy wciąż jest dość trudne, to jednak eksperci podkreślają, że nie warto też przyjmować każdej dostępnej oferty. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, należy to dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poza twardymi argumentami przeciwko konkretnemu zatrudnieniu, dobrze jest polegać także na zwykłej intuicji.
Przy wciąż niezadowalająco wysokim poziomie bezrobocia, każda praca wydaje się być dobra, jednak trzeba zachować czujność i unikać zatrudnienia, które jedynie mogłoby nas unieszczęśliwić, zamiast przynieść jakiekolwiek efekty wymierne. Nie ma najmniejszego sensu podpisywać umowy na warunkach, które wcale nam nie odpowiadają. Można zmusić się do niechcianej pracy, ale tylko na krótki czas.

Na dłuższą metę żaden pracownik nie wytrzyma tego nerwowo, a jego złe samopoczucie będzie skutkowało słabymi wynikami. Brak tu korzyści zarówno dla zatrudnionego, jak i dla firmy. Z tego samego powodu nie należy decydować się na przyjęcie oferty pracy ponad własne siły. Zbyt wiele obowiązków – podobnie do nielubianej pracy – przynosi jedynie negatywne rezultaty w postaci niskiej produktywności czy szybko pojawiającego się wypalenia zawodowego.

Warto zastanowić się nad zatrudnieniem, gdy znajdujemy odpowiadającą nam pracę, ale w firmie, która nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Co prawa, nie należy kierować się wyłącznie ocenami osób trzecich, bo mogą one być krzywdzące, jedna jeśli negatywne komentarze pod adresem pracodawcy powtarzają się wielokrotnie, powinniśmy wziąć do pod uwagę. Najlepiej jest pozostać czujnym podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub innego spotkania rekrutacyjnego. W tym wypadku pomocna będzie wrodzona intuicja. Warto też zapytać o zdanie obecnych lub byłych pracowników danej jednostki.

Jeśli uda się nawiązać kontakt z pracownikami danego przedsiębiorstwa, dobrze jest przyjrzeć się ich relacjom. Można też zapytać wprost, czy panująca w pracy atmosfera im odpowiada. Przy fatalnej atmosferze wydajność podwładnych zaczyna spadać, a napięcie może przenosić się wraz z pracownikiem do domu, zatruwając życie prywatne.

Nie ma też większego sensu decydowanie się na pracę w miejscu odległym od miejsca naszego zamieszkania. Dalekie, uciążliwe dojazdy do pracy mogą dać w kość uprzykrzając każdy dzień, minimalizując ilość wolnego czasu. Zaburza to życiową równowagę, a wielokrotnie dobiera szansę na efektywny odpoczynek. Ostatecznie, może doprowadzić do silnego przemęczenia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kiedy nie warto podpisywać umowy o pracę?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm