pieniadz.pl

Jak i ile oszczędzać na emeryturę?

niedziela, 20-10-2013 godz. 10:10

Chociaż wydawać by się mogło, że rząd próbuje poprawić sytuację przyszłych emerytów zapewniając im możliwość wyboru między jednostkami, które będą wypłacały to świadczenie, to jednak wszelcy eksperci przyznają, że i tak emerytury Polaków będą relatywnie niskie. Z tego też powodu, specjaliści zalecają, by samodzielnie odkładać pieniądze na późniejsze lata.
Eksperci przyznają, że polskie emerytury nie tylko nie są, ale też nie będą imponujące. W większości przypadków obywatele naszego kraju będą mogli liczyć na świadczenia miesięczne, których wartość sięgnie ok. 50% ostatniej otrzymanej wypłaty.

Niestety, nawet połowa pensji będzie trudna do uzyskania. Żeby otrzymywać emeryturę w tej wysokości, będzie trzeba pracować przez wszystkie lata wymagane w wieku emerytalnym w oparciu o umowę o pracę. Trzeba przy tym zadbać o to, żeby z jakiegoś powodu nie płacić zaniżonych składek emerytalnych.

Specjaliści podkreślają także, że emerytura w wysokości 50% ostatniego wynagrodzenia to wersja raczej optymistyczna. Dlatego też, większość z nich zaleca, by jak najszybciej zacząć oszczędzać na własną rękę, nie licząc na emeryturę od państwa. Eksperci zauważają, że istnieje szereg sposobów oszczędzania i każdy powinien znaleźć ten, który będzie dla niego najdogodniejszy.

Wśród możliwości wymienia się lokaty bankowe, polisę ubezpieczeniową czy obligacje skarbowe. Można też zdecydować się na fundusze inwestycyjne. Specjaliści zaznaczają, że nie jest do końca istotne, którą formę wybierzemy. Najważniejszym jest sam fakt, że coś odkładamy, by w przyszłości mieć więcej niż sama emerytura, która najprawdopodobniej zapewni jedynie minimum socjalne, ale nie da szans na godne życie.

A sytuacja naprawdę będzie kiepska. Ludzie w wieku ok. 30 lat, którzy obecnie pracują już od 8 lat i zarabiają średnią krajową, po przejściu na emeryturę, przy uwzględnieniu wzrostu płac oraz inflacji będą dostawali równowartość obecnych ok. 1350zł. Analitycy wyliczyli, że aby utrzymać podobny poziom życia do obecnego, osoby takie, jak przykładowi 30-latkowie musieliby natychmiast zacząć odkładać ok. 380zł miesięcznie.

Należy przy tym uświadomić sobie, że niewielu jest w Polsce 22-latków, którzy znajdują pracę i od razu zarabiają średnią krajową tak, jak podaje powyższy przykład. Co więcej, stopa bezrobocia w grupie wiekowej 24-30 lat jest wciąż bardzo wysoka. To natomiast oznacza, że zanim większość z nas będzie mogła zacząć porównywać się do tego przykładu, upłynie jeszcze trochę czasu. W efekcie, chcąc dorównać podanym szacunkom, będziemy musieli odkładać miesięcznie znacznie więcej – być może nawet ok. 1000zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

ELkaka (27.11.2013 14:44)

a co z III filarem? są jakieś dobre fundusze, na których można dodatkowo trochę zarobić ale przede wszystkim odłożyć i się nie martwić, że nam coś z tego potrącą? mega się boję efektów tego, co się teraz dzieje :-(

DrGuzenda (28.11.2013 20:08)

ELkaka, są IKE (a w nich PPE, o ile twój pracodawca prowadzi) i IKZE. Możesz wybrać, które chcesz albo mieć oba. Ja sam mam IKE plus w ING od dobrych kilku miesięcy. Okazuje się, że się opłaciło, bo właśnie wygrali ranking za 2013 rok :-) Więc rozejrzyj się trochę, poszukaj.

Ziomek8899 (02.12.2013 15:11)

Chować co miesiac 100/200 zl w skarpete :-)

Sebastian (02.12.2013 18:34)

Skarpeta najpewniejsza :-)

Michal30 (04.12.2013 12:49)

Słyszałem że poduszka tez jest dobra :-)

Sabina Kolska (05.12.2013 14:19)

Ja właśnie rozpoczęłam oszczędzanie w III filarze. Wybrałam IKE w ING. Przede wszystkim można wpłacać ile się chce i kiedy się chce- to spore udogodnienie, bo w moim przypadku każdy miesiąc jest inny jeśli chodzi o wydatki. Jest również możliwość inwestycji.

hejabanana (14.12.2013 15:56)

Najprościej narzekać, to takie polskie, ale wziąć się w kupę i osiągnąć coś ciężką pracą, oooo, tutaj to są schody. Ja sądzę że wybrałam tą drugą drogę, tak więc przelewam 10 – 15% wypłaty na swoje ike, nie przychodzi mi do głowy inne odpowiedzialne wyjście.

Lissa (15.12.2013 12:11)

Najlepsza zasada to odkladac co miesiac jakas kwote i sie tego bezwarunkowo trzymac.

niedziurawaSkarpeta (17.12.2013 00:26)

Można sobie żartować o skarpetkach czy poduszkach, tylko aby przez to, na starość te sprzęty nie były dziuraw i wielokrotnie cerowane. Dlatego odkładam ile mogę, czasem nawet sobie czegoś odmawiając. Między innymi, tak jak przedmówcy i na ike wrzucam, ale nie tylko.

DrGuzenda (18.12.2013 16:50)

No to jest jedyne mądre rozwiązanie. Dlatego jeszcze raz powtarzam - IKE i tyle. Jak się ma świadomość, że jeśli wyjmiesz kasę, to zapłacisz podatek Belki, to jej nie ruszasz. Co innego jest z tymi wszystkimi lokatami itd. Naprawdę, każdemu kto chce oszczędzić na emeryturę radzę się dobrze rozejrzeć w ofercie, poszukac na necie itd.

Misiek123 (23.12.2013 10:28)

A co myślicie o polisolokatach ?

Miszka (06.02.2014 13:27)

Zgadzam się, że najlepiej jest regularnie oszczędzać. Nie rozwiązuje to jednak kwestii gdzie. Czy skorzystanie z porady doradcy Open Finance to jest dobre rozwiązanie.

adam (10.02.2014 12:51)

Zgadzam się, ze warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, no chyba, ze ma się pojęcie o inwestowaniu, ja od jakiegoś czasu korzystam z usług open finance i nie narzekam, a nawet czuję się pewniej, jak myślę o przyszłości i swojej emeryturze

anitaxnowak (03.03.2015 19:52)

A lokaty i konta oszczędnościowe według was to dobre rozwiązanie?

PrywatnaEmerytura (16.03.2015 15:03)

Obecny system emerytalny opiera się na dwóch obowiązkowych filarach, pierwszy z nich to ZUS, natomiast drugi to OFE, a także jednym dobrowolnym. Trzeci filar daje nam możliwość dodatkowego oszczędzania na swoją emeryturę w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Warto podkreślić, iż uczestnictwo w trzecim filarze jest dobrowolne i dostępne dla wszystkich. Środki wpływające na indywidualne konta zarządzane są przez instytucje finansowe. Oczywiście zarówno wybór konkretnej metody oszczędzania, jak i ilość pieniędzy, które przeznaczymy na ten cel, jest kwestią indywidualną.

Klacior (23.04.2015 19:56)

Tak muszę powiedzieć, że już trochę wcześniej się interesowałem w jaki sposób oszczędzać na emeryturę i doszedłem do jednego takiego wniosku, który brzmi następująco - trzeba skorzystać z opcji jakie dają polisy. Co miesiąc przelewać na specjalne tego typu konto i w ten sposób odpowiednio się zabezpieczyć na przyszłość. Pamiętasz jeszcze czasy szkolne jak fajnie było?[url=https://czasyszkolne.wordpress.com/]https://czasyszkolne.wordpress.com/ Jak nie to ja przypomnę! Zajrzyj na mój blog!

kebrtyk (22.07.2015 21:41)

Plan na pewno mam prosty na oszczędzanie..Wyjechać za granicę tak do 40 roku życia..Oszczędzać z rodziną jak się da a później wrócić do Polski z ogromnym doświadczeniem zawodowym i z dużym zastrzykiem gotówki. Wybudować się wtedy trzeba by było i zbudować jakiś dom.

Bastyliaa (23.07.2015 23:26)

Pracować ciężko i zdobywać przez taką pracę kasę na godziwą emetyturę. Jeśli się ktoś do tego nie zastosuję to jego los jest marny i nie jest za wesoły. Nie wiem co ludzie sobie myślą - a zarabiam tyle i tyle całą wypłatę przepijam i już potem nie mam za co nawet żyć.

Asoff (09.03.2017 13:11)

I przez to mamy tak dużo wręcz głodujących emerytów. Nie twierdzę, że wszyscy przepuszczali swoje pensje, bo na pewno spora część osób po prostu nie miała wystarczająco dużej ilości pieniędzy, żeby móc je odłożyć i tym samym zabezpieczyć się na przyszłość, ale też spora część osób po prostu nie myślała o przyszłości. Wydaje mi się, że obecnie jest to jeszcze bardziej powszechne. Zarobki w Polsce się poprawiają, podnosi nam się standard życia, ale nie mamy dużych oszczędności a za to mamy wysokie kredyty. Nie mam pojęcia z czego to wynika. Ja też jeszcze kilka lat temu nie wybiegałem w przyszłość, ale po przeczytaniu informacji zawartych w tym artykule http://oszczedzaniepieniedzy.yolasite.com/ zdecydowałem się założyć fundusz emerytalny i nie żałuje.

maszynista (04.04.2017 20:25)

Lokaty to fajne wyjście jeżeli nie chcemy ryzykować tym bardziej, że banki coraz lepsze propozycje wysuwają. Polecam sprawdzać na bieżąco ten ranking lokat https://moneye.pl/ranking-lokat-bankowych/ gdzie wszystko jest dokładnie pokazane, który bank co nam oferuje i jaki procent daje. IdeBank obecnie przoduje z 4% czy to dużo czy mało no to już kwestia indywidualna :-)

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm